Aktualności

      LAURKI DLA MAMY I TATY

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego pani Monika Bosak i pani Ewa Główczak zaprosiły uczniów do projektu „laurka dla mamy i taty”. Zamiast wierszy i piosenek dzieci zaprezentowały swoje umiejętności plastyczne wykonując piękne laurki.

Taki Dzień mamy i taty na pewno na długo zapadnie w pamięci – dzieci i rodziców.

Laurki z okazji 100 rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin św.Jana Pawła II.
Z tej okazji uczniowie klas I- III i dzieci z przedszkola by upamiętnić papieża Polaka wykonali laurki. Laurki  wykonane są różną techniką i przepięknie ozdobione.
Dziękujemy wszystkim, którzy w ten sposób uczcili setną rocznicę urodzin
św. Jana Pawła II , człowieka wielkiej wiary i nadziei, niosącego całej ludzkości przesłanie” Nie lękajcie się! „. 

Szkolny konkurs „Moja wyjątkowa maseczka ochronna”

Obowiązkowa maseczka ochronna nie musi być nudna!
Udowodnili to uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie zorganizowanym przez pedagoga szkolnego.
W dniach od 23 kwietnia do 8 maja, uczniowie mieli czas na zaprojektowanie własnej, niepowtarzalnej maseczki, będącej odzwierciedleniem swojej osobowości. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – VIII, którzy stworzyli, a następnie przesłali zdjęcia swoich prac drogą mailową.

Autorzy nadesłanych prac:
Kinga Machaj kl. I
Amelia Kocur kl. I
Kamila Albertusiak kl. I
Justyna Dziurczak kl. II
Martyna Czaja kl. III
Adam Cichoń kl. IV
Kamil Stokłosa kl. IV
Marcin Dziurczak kl. VI
Paulina Harkabuzik kl. VI
Wszystkim uczniom gratulujemy, doceniając pomysłowość, samodzielność i zaangażowanie.

Zapisy do Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce


Zapraszamy do Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce. Prowadzimy nabór na rok szkolny 2020/2021. Kształcenie muzyczne mogą rozpocząć dzieci w wieku od 6 do 16 roku życia. Uczymy grać na wybranych instrumentach akustycznych: akordeonie, fortepianie, altówce, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce i perkusji. Uczniowie naszej szkoły uczęszczają również na zajęcia umuzykalniające i uczestniczą w zajęciach zespołowych: chóru, orkiestry kameralnej lub big-bandu. Infrastrukturę Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej stanowi nowoczesny budynek oddany do użytku szkoły we wrześniu 2018 roku. Znajdujemy się w centrum Jabłonki. Szkoła jest placówką publiczną – zajęcia są bezpłatne, a absolwenci otrzymują państwowy dyplom ukończenia szkoły muzycznej I stopnia. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi osiągnięciami i historią szkoły w galerii na www.muzyczna.jablonka.pl
oraz z materiałami promocyjnymi na profilu facebookowym szkoły (szukaj: muzyczna.jablonka)
Gra na instrumencie rozwija zdolność logicznego myślenia, uczy odpowiedzialności i uwrażliwia dzieci na sztukę i piękno.
Kwestionariusz zgłoszeniowy dostępny na stronie www szkoły.
ZAPRASZAMY DO SZKOŁY MUZYCZNEJ!
Poznaj naszą szkołę:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/157949542326612/
Poznaj naszych uczniów:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/1597706683759384/
Poznaj naszych nauczycieli:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/367898454182488/
Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna I st.
ul. 3 maja 5, 34-480 Jabłonka
tel. 18 307 09 08 / 530-797-145

Bezpieczeństwo dzieci mieszkających na wsi
Szkoła jak i Placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Nowym Targu zachęca do kursu e-learningowego  pt. „Bezpiecznie na wsi mamy upadkom zapobiegamy”.
Kurs ten zawiera dużo informacji o bezpieczeństwie i na pewno zainteresuje dzieci .
Poniżej podajemy link lub znajdziesz go na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego –  https://prewencja.krus.gov.pl/  

https://prewencja.krus.gov.pl/mod/scorm/player.php?a=2&currentorg=Bezpiecznie_na_wsi_mamy_%E2%80%93_upadkom_zapobiegamy_ORG&scoid=4&sesskey=3Smz52YZ4h&display=popup&mode=normal

Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski

2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy. Termin uroczystych obchodów upamiętniających Orawian  i innych budzicieli ducha narodowego tamtych lat i stulecie przyłączenia części Orawy i Spisza do Polski zaplanowano na 16 i 17 lipca 2020 roku. Z okazji tej rocznicy w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce jest planowane odsłonięcie pamiątkowej tablicy dla upamiętnienia ORAWSKICH BOHATERÓW.
Jednak termin oraz forma obchodów może ulec zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa. Jeśli będzie taka konieczność, symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce. Odbędzie się ono 
28 lipca 2020 r. lub w późniejszym terminie, o którym będziemy informować na stronie Urzędu Gminy oraz Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Uroczystość objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości
www.prezydent.pl

 16 lipca 2020 czwartek
15:00
 Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920
16:00
 Konferencja nt. 100-lecia przyłączenia Orawy i Spisza do Polski w siedzibie OCK w Jabłonce
Prof.dr hab. Tadeusz Trajdos, 
Wytyczenie granicy na Orawie w latach 1918-1920 – postulaty polskie
dr hab. Jerzy M. Roszkowski, prof. AWF, 
Legia spisko-orawska
dr hab. Antoni Wontorczyk, prof. UJ, 
Tożsamość lokalna społeczeństwa Górnej Orawy u progu II Rzeczypospolitej
mgr Małgorzata Liśkiewicz, 
Spisko-orawska delegacja na konferencję pokojową 1919 r.
mgr Aniela Stopka, 
Oświata na Orawie w latach 1918-1920 i jej dalszy rozwój
mgr Julian Kowalczyk, 
Spiszaków droga do Polski
mgr Łukasz Wiater, 
Spisali się na medal. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości
18:00
 Przedmowa do filmu pt. „Prawo do Polski” reż. Dariusz Walusiak. Orawska premiera filmu
17 lipca 2020 piątek

16:00 Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce koncelebrowana pod przewodnictwem księdza arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego
18:00
 Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy 100. rocznicę przyłączenia części Orawy do Polski
Odśpiewanie Hymnu Państwowego
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
Przemówienie okolicznościowe
18:30
 „My z Orawy (…) się garniemy do Polski” Akademia w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce

ZOSTAŃ W DOMU
Klasa II i III postanowiła włączyć się do akcji ZOSTAŃ W DOMU. Uczniowie w ramach zdalnej pracy wykonali piękne plakaty.
,,Osobno-a jednak RAZEM”

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i przysłali swoje prace bardzo dziękuje.
E.Główczak

Światowy Dzień Zespołu Downa – Skarpetkowe Wyzwanie

Skarpetkowe Wyzwanie odbywa się co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone dwie różne skarpetki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory na znak solidarności z osobami z zespołem Downa założyli w tym dniu kolorowe skarpetki „nie do pary”.
Chociaż nie mogliśmy się spotkać w szkole, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy dzień to udało się wziąć udział w tej akcji online. Wielu uczniów przesłało zdjęcia swoich kolorowych skarpetek, czym pokazali, że cenią osoby z zespołem Downa, które też potrzebują akceptacji, przyjaźni i miłości.

DZIEŃ PSA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu uwagę w czasie zajęć w świetlicy szkolnej.


Dnia 9 marca uczniowie spędzający czas w świetlicy mogli uczestniczyć w zajęciach z okazji Dnia Psa. Dzieci miały okazję porozmawiać o swoich pupilach, śpiewać piosenki o psich radościach i smutkach oraz rozwiązywać przygotowane zagadki, w których nagrodą były upieczone ciasteczka w kształcie piesków. Na koniec wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne, które zdobią naszą świetlicę.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Czy podróże w czasie są możliwe? Uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać, że tak.
A wszystko to za sprawą agencji widowisk historycznych „ARKONA”, której przedstawiciele w dniu 6 marca 2020r. zagościli u nas z programem żywej lekcji historii pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”.
Aktorzy w ciekawy sposób opowiadali  m.in. o: ubiorze średniowiecznego mężczyzny i kobiety, zwyczajach rycerskich i sposobach walki, broni średniowiecznego rycerza, pierwszych Piastach. Ciekawa narracja, okraszona humorem, była przeplatana rekonstrukcjami bitew średniowiecznego rycerza. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali  prezentowanych opowieści.

Dużą atrakcją dla dzieci był również przeprowadzony na zakończenie pokazu quiz. Nagrodami w nim były denary – średniowieczna waluta. Uczestnicy programu mogli też z bliska obejrzeć przywiezione przez grupę eksponaty.

Ta żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci każdego jej uczestnika.

Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych

1 marca 2020r. obchodziliśmy kolejny raz Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej dalej walczyli o wolną Polskę  nie godząc się z komunistyczną rzeczywistością. Z tej okazji młodzież z klasy VII i VIII pod opieką P. J. Dziurczak w niedzielę 1 marca brała udział w narodowych obchodach Święta Żołnierzy Niezłomnych w Krakowie. Uczestnicząc w uroczystej Mszy św. w Katedrze na Wawelu, Marszu Wyklętych oraz uroczystościach w Parku Jordana oddaliśmy hołd tym którzy swoje życie poświęcili za ojczyznę.
Na tę okoliczność również 5 marca w naszej szkole, przygotowana została akademia pt. „Powrót Niezłomnych” upamiętniająca te wydarzenia.
Uczniowie z klas IV,VI, VII i VIII – pod kierunkiem P. K. Kowalik i P. J. Dziurczak – pięknie zaprezentowali wiersze oraz historię Wyklętych. Całość uświetniły pieśni wraz z prezentacjami. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za współpracę.

                       Polska – Moja Ojczyzna

20.02.2020roku dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I – VIII mieli okazję wziąć udział w programie edukacyjnym „Polska – Moja Ojczyzna”. Spotkanie przeprowadzili przedstawiciele Agencji szkolno przedszkolnej Lupus.

Celem spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie uczniom słowa patriotyzm, a także uświadomienie im, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkujących szczególny skrawek Ziemi zwany Ojczyzną.
Ciekawa formuła spotkania zainteresowała uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli poprzez rozwiązywanie zagadek o Polsce, rozpoznawali fotografie Józefa Piłsudskiego, zaznaczali na mapie Polski rzeki, miasta a nawet państwa sąsiadujące z Polską na specjalnie przygotowanych tablicach edukacyjnych.

Okazało się, że nasi wychowankowie posiadają wiedzę o swoim kraju. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy Małego Patrioty oraz wzięli udział w sesji zdjęciowej.

                                  Walentynki w naszej szkole

14. lutego 2020 roku, w naszej szkole obchodziliśmy święto zakochanych.
W budynku dało się poczuć klimat Walentynek, gdyż cały korytarz ozdobiony był czerwonymi balonami, serduszkami.
Samorząd Szkolny przygotował na ten dzień słodkie przekąski, między innymi czerwone galaretki z czekoladowymi sercami, lizaki o tym samym kształcie.

Uczniowie mieli możliwość wyrazić swoje uczucia poprzez własnoręcznie przygotowane walentynkowe kartki, wrzucane do skrzynki.
Samorząd Szkolny rozdawał je adresatom na apelu.

Wówczas przybliżyliśmy sobie również krótko historię tego święta.
Wszyscy spędzili ten dzień z uśmiechem na twarzy.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

24 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni babcie i dziadkowie naszych uczniów. Goście, jak co roku nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.

Pani dyrektor Maria Pilch powitała wszystkich bardzo gorąco życząc dziadkom i babciom dużo zdrowia i uśmiechu oraz pociechy ze swoich wnuków, ksiądz proboszcz pobłogosławił nas wszystkich oraz wskazał ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie.
Swoje babcie i dziadków najpierw przywitali uczniowie klasy I i dzieci z przedszkola występem tanecznym. Nie zabrakło też wierszy recytowanych przez naszych najmłodszych.

Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy IV i V w przedstawieniu jasełkowym. Występ wzbogaciły pięknie zaśpiewane kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.

Po części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II i III w wierszach przekazując życzenia dla wszystkich zgromadzonych Dziadków.
Na scenie wystąpił nasz uczeń Kacper Kocur, który zdobył I miejsce w Białym Dunajcu w XLIV Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka.

Wszystkie występy zakończyły się wspólnym odśpiewaniem 100lat oraz wręczeniem laurek oraz drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta.
W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.


Jak co roku w karnawale w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez dzieci

BAL PRZEBIERAŃCÓW.

Dnia 22.01.2020roku w szkole od godziny 12.00 swój bal karnawałowy miały dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III, natomiast od 16.00 przy muzyce bawili się uczniowie klas IV-VIII.

Na balu pojawiły się przeróżne kolorowe postacie z bajek. Obok księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów czy żołnierzy pojawiła się Śnieżka, pani młoda, Spider man oraz Zorro i inni… nie sposób wymienić wszystkie postacie…
Podczas tegorocznego balu wszyscy tańczyli w rytmie najnowszych przebojów ale nie zabrakło też tradycyjnej zabawy w kaczuszki, jedzie pociąg z daleka, oraz przeróżnych konkursów sprawnościowych.
P
omiędzy tańcami, konkursami rodzice z Rady Rodziców przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Dzieci z chęcią jadły popcorn oraz zapiekanki.

Za poczęstunek bardzo dziękujemy rodzicom.
Podczas balu został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą maskę karnawałową.\zwycięzcami zostali; Magda Dworszczak, Zofia Walkosz-Kleta, Oliwier Skórka. Amelia Kocur, Dorota Klimasara, Patryk Hładowczak.
Na Sali podczas pląsów było kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a gdy czas zabawy dobiegał końca dzieci zaprezentowały swoje stroje a wszyscy bili gromkie brawa.
Warsztaty Profilaktyczne

W dniu 21.01.2020r w Szkole Podstawowej Jabłonka Bory zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne. Osobą prowadzącą był pan Marcin Mądry. Warsztaty pt: „Debata”, w których uczestniczyli uczniowie klas V – VII, dotyczyły profilaktyki uzależnień, w czasie, których szczególnie zwrócono uwagę na zapobieganie przedwczesnej inicjacji alkoholowej  i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postaw abstynenckich. Warsztaty skierowane do uczniów klas II – III pt: „Cukierki” to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
Kubuś Puchatek – ulubiony bohater dzieci – skończył 94 lata. Z tej okazji w bibliotece szkolnej 17.01.2020 przystrojonej balonami i serpentynami zorganizowano urodziny Kubusia. Postać niedźwiadka o bardzo ,,małym rozumku”, ale bardzo dobrym serduszku fascynuje nie tylko dzieci, ale także wielu dorosłych.

Na urodziny przybyli uczniowie z klas: O, I, II,III.
Podczas zajęć przedstawiono postać autora Alana Alexandra Milne’a – brytyjskiego pisarza oraz historię powstania pomysłu na książkę. Przeczytano dzieciom fragment przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci odgadywały zagadki, losowały słynne cytaty i powiedzenia bohaterów ze Stumilowego lasu, rozwiązywały krzyżówki, rysowały w grupach dla solenizanta- urodzinowy tort, młodsze dzieci kolorowały malowanki a na koniec odśpiewano „Sto lat” i zjedzono pyszny urodzinowy tort, na którym paliły się świeczki. Dzieci miło spędziły czas w bibliotece i z niecierpliwością czekają na kolejne urodziny sympatycznego misia!

WIGILIA SZKOLNA  20 GRUDNIA 2019 ROK

Dzisiaj w Betlejem”
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
do swojego brata i wyciągasz
do niego ręce, jest  Boże Narodzenie”

Dnia 20 grudnia 2019 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości.
W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Maria Pilch powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia.
Ks. proboszcz Grzegorz Łomzik wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Mieliśmy też wyjątkową okazję, aby wysłuchać pięknej pastorałki skomponowanej przez naszego księdza Grzegorza.

Podczas uroczystości zespół uczniów ( głównie z klas IV, V i VI) zaprezentował Jasełka
, które obejmowały swoją tematyką radość przyjścia na świat Syna Bożego oraz problemy współczesnego świata.
W kolejnej część uroczystości chór szkolny wykonał piękne pastorałki i kolędy.

Z inicjatywy Samorządu Szkolnego został zorganizowany konkurs klasowy, na najpiękniej wykonana kolędę. Na koniec spotkania wszyscy połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do symbolicznej Wigilii.

Życzenia, kolędy, jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Uroczystość ta stworzyła uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwiła poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Cykliczne spotkania wigilijne służą również doskonaleniu techniki recytacji, śpiewu oraz gry aktorskiej.
Uroczystość przygotowały: Elżbieta Litwiak, Agata Król oraz Iwona Palenik


MIKOŁAJKI

6 grudnia 2019 r. w naszej szkole od rana panował gwar i radość, gdyż wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przyjście niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja.
Niekiedy rozbrzmiewały dzwoneczki … co oznaczało, że Mikołaj jest tuż tuż…
w końcu pojawił się tak długo oczekiwany Święty Mikołaj.

To był naprawdę niezwykły gość , który obdarował wszystkich prezentami, a dzieci z przedszkola w podziękowaniu dla naszego Świętego Mikołaja zaśpiewały piosenkę oraz poprosiły aby przyjechał za rok.


                                                         ANDRZEJKI

We wtorek (26.11. 2019r) nasze Przedszkolaki i uczniowie klas I-III przeniosły się w świat zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co mnie spotka w najbliższym czasie” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”.
  
                      
       

Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
   

Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

 Dzień Życzliwości i Pasowanie na czytelnika 2019

21 listopada w naszej szkole miały miejsce dwie uroczystości:
Dzień życzliwości i Pasowanie na czytelnika.

Najpierw przewodnicząca SU Natalia Paś przypomniała wszystkim skąd wziął się Dzień Życzliwości, co to znaczy być życzliwym, jak możemy na co dzień być życzliwym.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest aby zwrócić uwagę jak wielką moc ma życzliwość oraz podkreślić potrzebę szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienia bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. Cała szkoła została udekorowana pozytywnymi sentencjami i życzliwymi zwrotami.
Tego dnia wszyscy byli ubrani na żółto – zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Przy wejściu każdy otrzymał „order życzliwości” w postaci uśmiechniętej buźki. Dużym powodzeniem cieszyły się fiszki „Przekaż dalej”, które zawierały pozytywne myśli, które można było oderwać i przekazać wybranym osobom. W związku z tym, że Dzień Życzliwości obchodzony jest na całym świecie, uczniowie przygotowali pozdrowienia w wielu językach, które mogliśmy usłyszeć podczas apelu.
Później poznaliśmy bajkę o Uśmiechu, a na koniec szkolny chór zaśpiewał piosenkę zachęcającą do życzliwego i kulturalnego zachowania na co dzień. Ogłoszono także wyniki szkolnego konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę z okazji Dnia Życzliwości oraz wręczono nagrody.

Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły, uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie rozpoczęło krótkie przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu uczniów klasy IV i V.

Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie klas pierwszych mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą znajomością tytułów książek. Dowiedzieli się również o czym marzy książka. Na zakończenie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani przez panią dyrektor na czytelników. Na pamiątkę pani bibliotekarka Elżbieta Litwiak wręczyła wszystkim dyplomy, książeczki i zakładki do książek. Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie już teraz często odwiedzał bibliotekę.

101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z klas IV-VIII  wraz z P. J.Dziurczak i P. I. Palenik przygotowali widowisko słowno – muzyczne pt. „Pociąg do Wolności”.
Akademię rozpoczęto od wprowadzenia flagi państwowej i odśpiewania czterech zwrotek Hymnu.

Historię zaborów i odzyskiwania niepodległości przedstawiono jako podróż po poszczególnych stacjach; od stacji „Zabory”, „Niewola” po stacje „I wojna światowa” i „Wolność”.

Całość przedstawienia uświetniły pieśni patriotyczne z tego okresu wykonane przez poszczególne uczennice i chór szkolny.

CZYTANIE Z GANGIEM SŁODZIAKÓW

We wrześniu 2019r. klasy 1-3 zostały zgłoszone do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
Organizatorem konkursu jest sieć sklepów „Biedronka”.  Jego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas 1-3.
Uczniowie klas drugich i trzecich mieli codziennie ( przez 21 dni) poświęcić co najmniej 10 minut na głośne czytanie. Aby wypracować nawyk codziennego czytania, każde dziecko otrzymało już we wrześniu album z drzewkiem czytelniczym, w którym za każdy dzień głośnego (min. 10min) czytania,  udokumentowanego podpisem rodzica, otrzyma od wychowawcy naklejkę ze Słodziakiem.
Systematyczne kolekcjonowanie naklejek za codzienne czytanie było przepustką do wzięcia udziału w konkursie, który składał się z dwóch części. Przygotowaniem do niego był właśnie obchodzony w naszej szkole 31 października „ Dzień Głośnego czytania” pod hasłem „Przyjemne słuchanie pod drzewem Słodziaków”.
Drugą częścią Konkursu było wykonanie ekologicznego drzewka.

Wychowawcy najmłodszych  klas  ze swoimi wychowankami w dniu 31 października pod pięknie udekorowanym jesiennym ,,drzewem Słodziaków” prowadzili zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej.

Głośne czytanie fragmentów książki na pewno pobudziło wśród uczniów wyobraźnię, ćwiczyło  pamięć i koncentrację.
Gościem specjalnym tego wydarzenia była pani dyrektor, pani katechetka i pani bibliotekarka. Zaproszeni goście czytali wybrane rozdziały z książki Renaty Piątkowskiej. pt. „Gang Słodziaków.’’ Uczniowie klasy siódmej wraz z pomocą pani bibliotekarki zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3.

Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Po przeczytaniu uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy oraz zadawali pytania. Uczniowie obejrzeli również film ,,Recykling’’i zostali zaproszeni do udział w ścieżce sensorycznej.
Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

Zachęcamy wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.
Cała akcja została zorganizowana przez p. M. Bosak, p. E. Główczak i p. M. Pilch.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu.
organizatorzy

Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej
Jabłonka – Bory

Dnia 14.10.2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Z tej okazji odbyła się akademia, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przedstawicielki Rady Rodziców.
Część artystyczna składała się z montażu słowno-muzycznego oraz pokazu mody nauczycielskiej ,, Tani Armani’’.
Uczniowie wierszami, piosenkami oraz krótkim przedstawieniem podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę nauczycieli.
W znakomity sposób pokaz mody nauczycielskiej poprowadzili uczniowie klasy ósmej, którzy wcielili się w rolę przedstawicieli firmy ,, MODA, WYGODA I SWOBODA’’. Prowadzący w humorystyczny sposób przedstawili ciekawą ofertę strojów, bez których nowoczesny nauczyciel podążający drogą rozwoju zawodowego w burzliwych czasach reformy oświatowej, wprost nie może się obejść.
Stroje modowe, forma pokazu oraz modelki wzbudziły wśród odbiorców zachwyt i dużo śmiechu.
Występ bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.

Dzieci swoim występem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Dziękujemy Wam, Uczniowie!
Uroczyste spotkanie zakończyło wystąpienie pani dyrektor Marii Pilch, która złożyła życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły oraz przyznała nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły.

Wielką niespodziankę nauczycielom sprawiły panie z Rady Rodziców. Przewodnicząca- pani Lidia Litwiak wygłosiła piękne życzenia oraz podziękowania .


Na koniec Grono Pedagogiczne zostało obdarowane pięknymi upominkami oraz zaproszone na wspaniały poczęstunek, który przygotowały przedstawicielki Rady Rodziców.

Dzień Dziewcząt w szkole podstawowej
w Jab
łonce-Borach.

10 października, dla uczczenia święta dziewczyn, samorząd zorganizował w naszej szkole wybory Miss!
Społeczność szkolna wybierała poprzez tajne głosowanie najsympatyczniejszą, najładniejszą, koleżeńską, pomocną, uprzejmą uczennicę.
11 października 2019 roku w Dniu Dziewcząt ogłosiliśmy następujące wyniki:
4. miejsce, Mała Miss: Monika Pawlak, kl.1
3. miejsce, Miss idealnego make-up’u: Marlena Gąbarczyk, kl.8
2. miejsce, Miss Uśmiechu: Zuzanna Nowak, kl.8
1.miejsce, Miss SP Jabłonka-Bory: Natalia paś, kl. 8

Laureatki otrzymały w nagrodę pachnące bukiety kwiatów, a każda uczennica została poczęstowana pysznymi słodkościami.

Święto Ziemniaka wrosło już w tradycję naszej szkoły.

Jak co roku klasy 0-VIII przywitały jesień, biorąc aktywny udział w obchodach tego święta. 2 października, w ciepły, słoneczny dzień uczniowie klas 0-VIII spotkali się na ognisku integracyjnym, którego bohaterem był ziemniak.
Ognisko integracyjne to szansa na lepsze poznanie się. Klasy O-I wzięły udział w zabawach integracyjnych, z chustą animacyjną, podczas których dzieci śpiewały znane piosenki.
Nie zabrakło przygotowanych przez nauczycielki konkurencji –konkurs na Panią Jesień. Nie zabrakło również smacznej zupy gotowanej przez panią Ewę i panią Agatę.
Uczniowie grali w piłkę. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze, nie  było czasu na nudzenie się, a wszystkim dopisywał bardzo dobry humor. Znakomita atmosfera w tym dniu przyczyniała się do lepszego poznania kolegów i koleżanek.
Mieliśmy także wspaniałych gości, przyjechały do nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które opowiadały nam o swojej pracy. Mieliśmy również możliwość obejrzenia atrakcyjnych nagród, które zostały rozdane uczestnikom konkursów przeprowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonce – Bory. Przy okazji wszyscy podziwiali uroki nadchodzącej jesieni.
i uśmiechom na twarzach nie było końca, jednak wszystko co dobre szybko mija i trzeba było się pożegnać.
Ten mile spędzony czas na pewno zostanie na
długo w pamięci. A nam zostanie oglądanie pamiątkowych zdjęć.

Dziękujemy uczniom za przyniesienie produktów do gotowania zupy oraz darów jesieni na konkurs.

Głosowanie na Mistera Szkoły
Podstawowej w Jabłonce-Borach

30 września w Polsce obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Jabłonce-Borach, 25 września odbyło się głosowanie na Mistera Szkoły.Uczniowie i uczennice typowali kolegów, którzy według nich zasługują na ten honorowy tytuł. I tak oto, dnia 30 września ogłosiliśmy następujące wyróżnienia:

1 miejsce -Jakub Litwiak, kl.8 – Mister SP Jabłonka-Bory

2 miejsce -Adrian Paś, kl.6 – Mister Talent

3 miejsce -Piotr Lenart, kl.8 – Mister Śmieszek

4 miejsce -Pan Jerzy Palenik – Mister Dowcipu

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszystkim chłopakom i panu życzyliśmy samych słonecznych dni, spełnienia marzeń i szczęścia i radości.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Jabłonce-Bory, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne. Po mszy wszyscy udali się do szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Polski oraz odśpiewania hymnu, po czym uczniowie klasy IV przedstawili program przygotowany przez panią E. Główczak.

Przedstawiciel społeczności uczniowskiej Jakub Litwiak powitał wszystkich zebranych i w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniał tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy to Polacy mimo dzielnej obrony musieli skapitulować przed przeważającymi siłami niemieckiego okupanta.
Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klasy I, którzy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. W bieżącym roku stali się oni członkami naszej społeczności szkolnej. Po części artystycznej oddano głos pani dyrektor Marii Pilch.

Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz złożyła życzenia, aby szkoła stała się miejscem przyjaznym, w którym współpraca w nowym roku szkolnym będzie układać się pomyślnie.
Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczniów, a w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę w naszej szkole. W swoim przemówieniu podkreślała jak ważnymi czynnikami sukcesu edukacyjnego ucznia są frekwencja i rzetelna praca od samego początku. Bardzo ważnym aspektem, który poruszyła Pani dyrektor jest dbałość o mienie szkolne oraz sprawy bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły i w jej pobliżu. Przekazała także informację o remontach, które miały miejsce na terenie naszej placówki w czasie wakacji.

Po przemówieniu klasy udały się z wychowawcami do wyznaczonych sal lekcyjnych.

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny i rozpoczęły się wakacje.Były nagrody: za najlepsze wyniki w nauce; za wzorową frekwencję, za oszczędzanie w SKO; za udział w konkursach przedmiotowych (tutaj szczególnie gratulowaliśmy piątego miejsce w konkursie wiedzy o Janie Pawle II i dojście do finału w Białymstoku, Natalki Paś).

A na zakończenie spotkanie z wyjątkowym gościem, księdzem Misjonarzem Krzysztofem Kasprzakiem, naszym rodakiem, który opowiedział o swojej szkole w Tanzanii.

Pożegnanie klasy ósmej

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego odbyło się uroczyste pożegnanie klasy ósmej. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali program artystyczny oraz prezentację multimedialną. Były skecze, kabarety podczas których rozbrzmiewała piosenka „Szczęśliwej drogi już czas”. U niektórych uczniów uroniły się sentymentalne krople łez zwłaszcza podczas przemówienia Pani Dyrektor.

Po programie artystycznym klasy ósmej, młodsi koledzy z siódmej klasy pożegnali ich na wesoło i wręczyli drobne upominki. Na koniec uroczystości klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawcą, nauczycielami i z rodzicami oraz tradycyjnie posadzili symboliczne drzewko.

4 czerwca 2019 r. – spotkanie z pszczelarzem

Brzęczą pszczółki nad lipiną
Pod błękitnem niebem;
Znoszą w ule miodek złoty,

Będziem go jeść z chlebem.

A wy, pszczółki pracowite,
Robotniczki boże!
Zbieracie wy miody z kwiatów,
Ledwo błysną zorze.

A wy pszczółki, robotniczki,
Chciałbym ja wam sprostać,
Rano wstawać i pracować,
Byle miodu dostać!
(Maria Konopnicka „Pszczółki”)
Życie pszczółek zostało przybliżone uczniom szkoły przez pana Jana Świdronia – pszczelarza, wielkiego pasjonata, który w niezwykle ciekawy i absorbujący sposób przedstawił wiele informacji na temat pszczół, ich zorganizowanego życia, a także pasjonującej i jak bardzo potrzebnej pracy pszczelarza. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak ważna jest praca pszczół, co oprócz miodu produkują, jak żyją, jakie są rodzaje pszczół, skąd biorą się owoce, jak wygląda ul i wiele innych ciekawych informacji ….


Spotkanie z ciekawymi Orawianami

       W dniu 7 czerwca gościł w naszej szkole znany artysta- rzeźbiarz i gawędziarz Bogdan Pieróg. Po krótkim wykładzie na temat rzeźbiarstwa odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie z wielkim zapałem dłutkami próbowali rzeźbić w drzewie. Uświadomili sobie jak to jest trudna i ciężka praca. Na zakończenie zajęć artysta opowiedział swoją gadkę.

DZIEŃ RODZICÓW

Dzień Ojca i Dzień Matki  to święta będące wyrazem szacunku dla rodziców, obchodzone są corocznie w wielu krajach.
Dla dzieci rodzice to  najważniejsze osoby w życiu, należy więc dbać i pielęgnować  więź między nimi.
Jak co roku,  Szkoła Podstawowa w Jabłonce – Borach świętowała Dzień Mamy i Taty.
Dnia 30.05.2019 r. dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet.

Sala gimnastyczna stała się kolorową łąką, na której dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej zaprezentowały swój program artystyczny pt. „ Marzenie Biedronki”.
Uczniowie z klasy II i III wystawili przedstawienie pt. „ Rzepka”, zaś cała uroczystość przeplatana była wierszami i piosenkami w wykonaniu uczniów z klas IV- VIII.


Po wspaniałych występach w których uczniowie i zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym pani dyrektor Maria Pilch złożyła przybyłym serdeczne życzenia i zaprosiła na na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna.


Po uroczystej akademii odbyło się również spotkanie uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej Jabłonka-Bory z funkcjonariuszem policji z Nowego Targu. Głównym tematem spotkania było „Bezpieczeństwo” czyli przypomnienie procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia uczniów przestępczością i demoralizacją oraz w sytuacjach zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem agresji i przemocy występujących na terenie szkoły. Zostały również przypomniane zasady bezpiecznego poruszania się w sieci oraz zachowaniu ostrożności podczas wakacji.

Jak rozweselić Ziemię – apel z okazji Dnia Ziemi

W dniu 27 maja odbył się apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów klasy piątej pod kierunkiem pani I. Palenik.
Przedstawienie ekologiczne składało się z inscenizacji „Jak rozweselić Ziemię.

Uczniowie przypomnieli widzom czym jest ekologia i jak działalność człowieka może niszczyć środowisko jeśli człowiek o nie nie dba. Poprzez piosenki i wiersze uczniowie podkreślili bezcenną wartość przyrody. Po zakończonym apelu uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami udali się na sprzątanie terenu wokół szkoły.

Uroczysty apel z okazji Świąt Majowych

  W dniu 30 kwietnia 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja oraz 8-ej rocznicy beatyfikacji i 5-tej rocznicy kanonizacji papieża Polaka Jana Pawła II. Głównym mottem tej uroczystości były słowa „Bóg  – Honor – Ojczyzna”. Na tę okoliczność przygotowano montaż słowno – muzyczny rozpoczynający się od Hymnu Polski.
W akademii brali udział uczniowie od klasy IV do klasy VIII. Oprócz przypomnienia historycznych wydarzeń zapisanych w wierszach i tekstach źródłowych chór prowadzony przez Panią I. Palenik odśpiewał pieśni na tę okoliczność: „Witaj majowa jutrzenko”, „Mury”, „Ojczyzno” oraz ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”, uczennica klasy V przepięknie zagrała na skrzypcach „Na Wawel, na Wawel”. Przypomniano również o 2 Maja Święcie Flagi RP oraz 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nad przygotowaniem akademii  czuwała P.J.Dziurczak.

Po zakończeniu akademii Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości oraz pogratulowała uczennicom klasy VIII i VII wzięcia udziału w wojewódzkim etapie konkursu „Myśli Jana Pawła II”, który odbył się 29 kwietnia w Krakowie. Uczennica klasy VII przeszła do etapu ogólnopolskiego i będzie reprezentować województwo w Białymstoku 22 maja.Serdecznie gratulujemy.

Akcja -” Zaczytaj się na przerwach”

15 maja 2019 roku 62 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jabłonce – Bory wzięło udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja była realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zaś patronat nad akcją objęła pani Ewa Rawa – Lubelski Kurator Oświaty.

Akcję czytelniczą w SP Jabłonka – Bory zorganizowała pani Agata Król – nauczycielka j. polskiego. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie daje wiele korzyści, uświadomienie że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i miejscu.
Czytanie ulubionych książek podczas przerw przez uczniów zostało poprzedzone krótką akademią, która miała uzmysłowić dzieciom, że czytanie jest ciekawe, a książka może być prawdziwą „przyjaciółką” , która pocieszy , wzbogaci wiedzą.
Tego dania również uczniowie z klasy VIII spotkali się z dziećmi z klasy ‘0’ i czytali im baśnie.
Byłą to ogromna frajda zarówno dla kończących szkolę ósmoklasistów, jak i najmłodszych wychowanków naszej szkoły.

Mam Talent

21 marca 2019 z okzaji ,,Pierwszego dnia wiosny ” w Szkole Podstawowej Jabłonka-Bory uczniowie wzięli udział w konkursie ,,Mam talent”, który został ogłoszony dwa tygodnie wcześniej przez Samorząd Szkolny. Zgłosiło się wielu uczestników, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności przed resztą społeczności szkolnej. Były to m.in. osoby które grały na instrumentach muzycznych, gimnastyka, pokaz karate kid, śpiew piosenek w języku polskim i angielskim, układanie kostki Rubika, taniec. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone, a miejsca zostały przyznane w oparciu o wybraną kategorię (śpiew, taniec, sport, itp.).
Gra na instrumencie muzycznym:
I miejsce – Weronika Nowak – gitara klasyczna
II – Klaudia Lenart – skrzypce
III – Magdalena Stachulak – flet

Śpiew piosenek
I miejsce – Laura Gwadera – All of me
II – Wioletta Czaja – Środa, Czwartek
III – Ewelina Klimasara i Nikola Wontorczyk – Best Friends


Sport

I miejsce – Oliwia Wontorczyk – gimnastyka
II – Oliwer Gwadera i Kacper Litwiak – pokaz Karate Kid

Pozostałe kategorie
I miejsce – klasa pierwsza i oddział przedszkolny – przedstawienie o wiośnie, piosenka ruchowa

II – Nikola Albertusiak i Julita Pawlak – taniec nowoczesny

III – Patryk Pawlak – układanie kostki Rubika

Wyróżnienie otrzymał Eryk Nowak – pokaz tygryska


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku -Samorząd Szkolny.
Ponad to każda klasa musiała się ubrać na kolor który wylosowali.

Dzień Matematyki
w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory

   12 marca po raz drugi w naszej szkole zorganizowany został Dzień Matematyki.
Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Poprzez organizację tego dnia, chcieliśmy dać uczniom klas IV – VIII trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inną, rozrywkową stronę. Obchody święta matematyki miały charakter konkursu międzyklasowego.
     Nad poprawnością przebiegu turnieju czuwało szacowne jury w składzie: p. Sylwia Sandrzyk i p. Katarzyna Jaromin.

       Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Matematyki była: „Matematyka dzika” czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką.
Każda klasa odpowiadała na pytania w postaci prezentacji Microsoft PowerPoint z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Turniej składał się z 24 pytań.

Drugą konkurencją była prezentacja Królowych Nauk na wybiegu.


W tegorocznym Dniu Matematyki do wygrania był bon o wartości 100zł na pizzę, ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Jabłonce.
Zwyciężyli uczniowie klasy szóstej. Serdecznie gratulujemy!!!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i cieszymy się z zaprezentowanej wiedzy.
organizator: Litwiak Elżbieta

Dzień Kobiet
8 marca Dzień Kobiet w naszej szkole było bardzo kolorowo, a to za sprawą kwiatów które otrzymały dziewczyny, kobiety z okazji ich święta.
Samorząd szkolny również przygotował tulipana dla swoich pań, złożył życzenia i przygotował krotki program artystyczny pt. ,,R
óżne typy kobiet”. Chłopcy mieli za zadanie przebrać się za dany typ kobiety i ją przedstawić – pomagał im w tym podkład muzyczny. Było dużo śmiechu, gdyż płeć męska wywiązała się z tego zadania na medal.
                                                                        

Akcja charytatywna w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory
Wyślij pączka dla Afryki”

    W tym roku już po raz trzeci społeczność naszej szkoły postanowiła trochę inaczej uczcić ostatki. Nie zajadaliśmy się jak zwykle pączkami, ale zamiast tego postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Wzięliśmy udział w akcji charytatywnej , której celem, jak informują organizatorzy Fundacja Kapucyni i Misje, było „ pozyskanie środków na projekty realizowane w RŚA i Czadzie. Datki pozyskane w ramach akcji zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.

W organizację i przeprowadzenie akcji charytatywnej zaangażowało się sporo osób o wielkim sercu. W Tłusty Czwartek (28 lutego) już od samego rana uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory, którzy należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzedawali pączki przy kościele św. Brata Alberta w Jabłonce- Borach. Zaś w godzinach od 9.00- 11.00 grupy uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli sprzedawały pączki wśród mieszkańców Jabłonki – Bory oraz właścicieli firm, sklepów i innych instytucji działających w naszej miejscowości. Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie na naszą inicjatywę, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i popierali nasze działania. Bardzo dziękujemy tym, którzy wsparli finansowo naszą akcję.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce księdza proboszcza Grzegorza Łomzika, który bardzo zaangażował się w organizację i przeprowadzenie naszej inicjatywy.

   Z dumą stwierdzamy, że akcja zakończyła się sukcesem i zamiast brzucha urosły nam ogromne serducha. Udało nam się zebrać sporą kwotę, która zostanie przesłana na konto Fundacji Kapucyni i Misje.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Jabłonce- Borach często włącza się w różnego typu akcje charytatywne. Mamy świadomość, że mają one ogromną wartość wychowawczą, wyrabiają w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, uczą współdziałania w grupie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że : „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Dyskoteka andrzejkowa

W ostatni czwartek przed adwentem odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Młodsze klasy bawiły się od godziny 13 do 15, natomiast starsze od 16 do 19.30.
Samorząd szkolny przygotował wr
óżby dla klas 0-3, natomiast starsze dzieci brały udział w programie rozrywkowym „Jaka to melodia”, gdzie należało wykazać się znajomością piosenek oraz ich autorów.

Każda klasa miała swojego reprezentanta. Zmagania uczestnik
ów zakończyły się po trzech rundach do finału doszła uczennica klasy ósmej.
Dzień Zakochanych
14 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa połączona z Dniem Zakochanych. Tydzień wcześniej została ogłoszona poczta walentynkowa, w której chętnie brały udział dzieci ze wszystkich klas.


Kartki walentynkowe rozdane były 14 lutego otrzymywali je nie tylko uczniowie, ale też i nauczyciele. Dla niekt
órych ilość otrzymanych kartek była miłym zaskoczeniem. Całej zabawie towarzyszyła miła atmosfera.
                                  

Bal Karnawałowy

W czwartek 14 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy.
Od godziny 12.30 do 15.00 bal przebierańców mieli najmłodsi.
Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca.
Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców, które przeplatane były zabawami oraz konkursami, zwycięzcy byli nagradzani cukierkami.
Wszystkie dzieci również czekały na rozstrzygnięcie konkursu „na najładniejszą maskę karnawałową”. Po prezentacji masek jury ogłosiło zwyciężczynie: w klasie I Katarzynę Pawlak, w klasie II Martynę Czaja, w klasie III Magdalenę Stachulak, w przedszkolu Kingę Machaj.
W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców.

Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

KOLĘDOWANIE W SZKOLE

Wspólne, rodzinne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów świątecznych, łączy i raduje, co stanowi przecież istotę Świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 2. lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Jabłonce – Borach odbyło się„ Szkolne kolędowanie”, które powoli staje się naszą tradycją. Dzięki wspólnej inicjatywie Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej udało się zorganizować to miłe wydarzenie.

Impreza rozpoczęła się o 16.00, nie zabrakło pysznego jedzenia, które przygotowały mamy z Rady Rodziców oraz pięknej oprawy muzycznej, o którą zadbała kapela państwa Lenartów.
Celem imprezy było zebranie dodatkowych pieniędzy na rzecz naszej placówki.

  Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne kieruje szczególne podziękowania na ręce pani Aliny Dziurczak, pani Jadwigi Cichoń, pani Agaty Pawlak, pani Anety Pawlak, pani Jolanty Wontorczk, pani Moniki Czaja, pani Beaty Paś, pani Beaty Klimasary.
To dzięki ich zaangażowaniu oraz ogromnej pracy impreza obyła się i przebiegła w tak miłej atmosferze.

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej Sali uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami i p. Dyrektor przywitali swoich dziadków. Klasy przygotowały piękny występ artystyczny.

Klasa II-III wraz z panią Ewą G. przedstawiła na wesoło RZEPKĘ J. Brzechwy. Na twarzach dziadków widać było wielką radość, dziadkowie z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta.

Dzieci wraz z rodzicami przygotowały dla zaproszonych gości słodki poczęstunek. Na koniec wszyscy na stojąco odśpiewali 100 lat, a najmłodsi wręczyli gościom własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, był to dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przyjęciu, a także upiekli ciasta oraz towarzyszyli podczas imprezy.

Sukces Naszego ucznia na Ogólnopolskim Turnieju Karate

Oliwer uczeń naszej szkoły zajął  I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin kan Puchar Ziemi Żywieckiej w kategorii KATA. Pani dyrektor i cała społeczność gratulowali Oliwerowi tego sukcesu.

Na koniec Oliwer zaprezentował się nam wszystkim.

Pożegnanie kolegi z klasy V

Przed feriami Pani Dyrektor oraz uczniowie szkoły pożegnali się z kolegą Fabianem, który przeniósł się do innej szkoły.

Szczególnie pożegnali go uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią.

Żywa lekcja historii – spotkanie z aktorami 07,12,2018

 

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 11.01 odbyło się spotkanie uczniów szkoły z funkcjonariuszami policji z Jabłonki. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych” oraz „Zagrożenia w sieci”

Uroczysta Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Dnia 21 grudnia 2018 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Maria Pilch powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia.
Ks. proboszcz Grzegorz Łomzik pobłogosławił opłatki – wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

Podczas uroczystości dzieci z klasy V i VI zaprezentowały akademię, podczas której przybliżyły różne tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
W trzeciej część uroczystości chór szkoły wykonał pastorałki i kolędy .
Profesjonalne wykonanie i treść pastorałek wywołały w widzach widoczne wzruszenie.
Życzenia, kolędy, akademia pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

   Uroczystość ta stworzyła uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwiła poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie z Marcinem Wierzbiakiem
W czwartkowe popołudnie (20.12.2018r.) do Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory zawitał gość, któremu nie brak pozytywnej energii i uporu. 22-letni Marcin Wierzbiak, mieszkaniec Zubrzycy Dolnej, na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości… postanowił przebyć Polskę wzdłuż jej granic, która liczy 3511 km. Założył sobie, że cała wyprawa zajmie mu 100 dni i tak się też stało. Marcin przebył granicę pieszo, kajakiem i rowerem. Jest człowiekiem pełnym entuzjazmu i wiary a optymizmem i doskonałym humorem potrafi zarażać wszystkich wokół.


Podczas swojej wędrówki, nasz Gość spotykał się z ludzką życzliwością i zrozumieniem dla swojego przedsięwzięcia. Jak podkreślił w rozmowie, Polska jest pełna pozytywnych, gościnnych i otwartych ludzi a krajobraz naszej Polski zachwyca, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie podziwiając zdjęcia zrobione przez Marcina. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mieli mnóstwo pytań do Marcina, który bardzo chętnie na nie odpowiadał.

Kiermasz bożonarodzeniowy

Działające w naszej szkole – Szkolne Koło Caritas w ubiegłą niedzielę tj. 16.12.2018r. w ramach wolontariatu zorganizowało przy Kościele sprzedaż bożonarodzeniowych stroików i ozdób. Wykonali je uczniowie naszej szkoły wraz z p. Justyną Kozak oraz p. Elżbietą Litwiak.
Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony m.in. dla księdza Krzysztofa Kasprzaka, który jest misjonarzem w Afryce.

Również w szkole jest na bieżąco prowadzona akcja- ciasta i słodkości dla Afryki, podczas której uczniowie własnoręcznie przyrządzają ciasteczka, babeczki, galaretki oraz je sprzedają.
Czas zbliżających się świąt niech będzie okazją do pomocy naszym bliźnim.

Spotkanie uczniów z panią dietetyk
W dniu 23.11.w naszej szkole odbyło się dla wszystkich uczniów spotkanie z panią dietetyk.
Omówiła ona szczegółowo piramidę żywienia oraz znaczenie ruchu dla poprawy funkcjonowania naszego organizmu.


Uczniowie odpowiadali na pytania quizy i zadania konkursowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Wyjazd do Orawskiego Parku Etnograficznego
w Zubrzycy Górnej

W dniu 14 listopada 2018r. uczniowie z klas I-III oraz IV-VI wzięli udział w wyjeździe do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
Na miejscu odbyły się warsztaty w ramach programu Bon Kultury pt. „Orawskie talorki weselne”.
Uczestnicy po krótkiej prelekcji samodzielnie tworzyli różne wzorki na rozdanych drewnianych talerzykach po czym mogli zabrać do domu na pamiątkę swoje prace. Po powrocie uczniów ze skansenu wszyscy mogliśmy podziwiać ich wytwory.

Gawędziarka Orawska w naszej szkole.

W dniu 09 listopada 2018r. gościliśmy w naszej szkole wybitną gawędziarkę orawską Panią Irenę Grobarczyk z Zubrzycy Górnej.

Spotkała się ona najpierw z młodszą grupą czyli z przedszkolakami i uczniami I – III klasy a później na sali gimnastycznej z grupą starszą czyli klasami od IV do VIII.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się bardzo wiele na temat twórczości artystki np. jak powstaje gadka orawska, ale też wzięli udział w konkursie przeprowadzonym przez Panią Irenę dotyczącym znajomości słownictwa gwarowego.

Po miłym spotkaniu SU wraz z nauczycielami podziękował Pani Irenie za przybycie, poprosił o wpis do kroniki szkolnej i zaprosił na kolejne spotkanie w naszej szkole.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej
Jabłonka – Bory

11 listopada 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To właśnie dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się dzięki niebywałemu poświęceniu i bohaterstwu naszych przodków.

Dnia 2 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory odbyła się niezwykła uroczystość, której celem było upamiętnienie i uczczenie Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia nasza szkoła przyozdobiona była w biało- czerwone flagi, na ubraniach uczniów pojawiły się kotyliony, a w ich rękach dumnie powiewały flagi. Setna rocznica odzyskania niepodległości była okazją do przybliżenia społeczności szkolnej 100- letniej historii państwa polskiego, jego dorobku w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, literatury oraz ukazanie przemian gospodarczych, politycznych i społecznych, jakie dokonywały się w naszym kraju w owym czasie.
Uroczystość rozpoczęła się przeglądem pieśni patriotycznej. Celem konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznej i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, umacnianie świadomości narodowej , kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o jej suwerenność . Uczniowie poszczególnych klas prezentowali wylosowaną przez siebie pieśń patriotyczną. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w ramach którego uczniowie naszej szkoły wykonywali plakat pt. „ 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Komisja oceniająca prace brała pod uwagę wykorzystanie informacji z historii Polski, pojęć historycznych, symboli narodowych, a także kolorystyki patriotycznej. Kolejnym punktem podczas obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polską Niepodległości było zasadzenie przed budynkiem szkoły pamiątkowego dębu. Akcja miała na celu uczczenie w sposób szczególny Jubileuszu , przy okazji propagowała wśród uczniów postawy ekologiczne jako jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
Zorganizowany został również „Marsz pamięci”, w którym wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przeszliśmy ulicami Jabłonki – Bory ze szkoły do Kościoła parafialnego św. Brata Alberta, gdzie o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna za Ojczyznę. Była ona celebrowana przez Proboszcza Grzegorza Łomzika. Podczas ceremonii ksiądz Grzegorz wygłosił patriotyczną homilię związana ze 100- leciem odzyskania Niepodległości Polski dając tym samym prawdziwą lekcję historii. Podczas mszy zaprezentował się poczet sztandarowy z naszej szkoły.

Po mszy uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory przedstawili zebranym spektakl, którego celem było zobrazowanie w skrócie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Podczas przedstawienia ukazano długoletni proces i zmiany zachodzące w Polsce w omawianym okresie, z uwzględnieniem wielkich postaci stulecia ( Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego). Przedstawienie przede wszystkim miało przypomnieć ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Ukazano niezwykłego ducha narodu, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Podczas przedstawienia uczniowie recytowali utwory poetyckie oraz śpiewali pieśni patriotyczne, które podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Artyści i organizatorzy tego wysmakowanego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak z małżonką, Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej pani Grażyna Pilch oraz jej zastępca pani Jadwiga Zborek.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawiło, że w zabieganym życiu przystanęliśmy na chwilkę i wspomnieliśmy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Ostatnim punktem uroczystości było zawieszenie flagi Polski na maszcie, który został specjalnie na tę okazję umieszczony koło kościoła Św. Brata Alberta .Uczniowie oraz nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili też znicze pod pomnikiem Jana Pawła II .

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE 2018

 Dzień Edukacji Narodowej – to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy „Karta praw i obowiązków nauczyciela”. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 październik 1773 roku.
Święto jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi przedszkoli i szkół wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.
Dnia 15 października o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej w Jabłonce- Bory odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści pięknym przedstawieniem pt. „Skąd się wziął nauczyciel”, kabaretem oraz piosenkami uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Wychowankowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli, ich poświęcenie i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Maria Pilch, która mówiła o pięknej , ale trudnej pracy nauczyciela. Podziękowała współpracownikom za ich zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości, wręczyła też wszystkim nauczycielom Nagrody Dyrektora.

Finałem uroczystości było wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Pauliny Palenik. Złożyła ona życzenia , a następnie pozostali członkowie SU wręczyli nauczycielom upominki. Do okolicznościowych życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Jabłonka –Bory, którzy na ręce pani dyrektor przekazali Członkom Rady Pedagogicznej wspaniały prezent oraz przygotowali pyszny poczęstunek.

Uroczystość Dnia Nauczyciela przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ORAWSKIM CENTRUM KULTURY

Co roku w Orawskim Centrum Kultury odbywają się obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których spotykają się czynni i emerytowani pracownicy gminnej oświaty. Gospodarzem uroczystości jest Wójt Gminy Jabłonka  Antoni Karlak. .
 Tegoroczny Dzień Nauczyciela w OCK odbył się 11 października 2001 8roku o godzinie 18.30. Zebrani zobaczyli specjalny, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory.

Występ naszych uczniów i ich niezwykłe zdolności aktorskie zachwycił wszystkich !

Święto Pieczonego Ziemniaka

w Szkole Podstawowej Jabłonka- Bory

Piękna jesienna pogoda dała możliwość zorganizowania pikniku integracyjnego, który odbył się 19.09.2018.

Przy szkole zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na grillu kiełbaski i ziemniaki , a w garnku bulgotała zupa jarzynowa, której degustacja sprawiła wszystkim dużo przyjemności. Dzień był świetną okazją do zorganizowania dla uczniów różnych zabaw, rozgrywek sportowych i konkursów plastycznych. Zajęcia przeprowadzane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu . Tego dnia wszyscy doskonale się bawili i tryskali dobrymi humorami!