Nauczanie hybrydowe
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związki z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 , dyrektor szkoły informuje, że od 17 maja 2021r. do 28 maja 2021r, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów klas
IV – VIII będą odbywać się w systemie hybrydowym według poniższego harmonogramu:
Zajęcia stacjonarne (w szkole) |
Zajęcia zdalne |
|
17.05 |
Klasy: VI , VII, VIII | Klasy: IV, V |
18.05 |
Klasy : IV , V, VIII | Klasy: VI, VII |
19.05 |
Klasy: VI , VII, VIII | Klasy: IV, V |
20.05 |
Klasy : IV , V, VIII | Klasy: VI, VII |
21.05 |
Klasy: VI , VII, VIII | Klasy: IV, V |
24.05 |
Klasy : IV , V, VIII | Klasy: VI, VII |
28.05 |
Klasy: VI , VII, VIII | Klasy: IV, V |
W dniach 25, 26, 27 maja w szkole odbywać się będzie egzamin ósmoklasisty i dni te będą dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów klas I – VII.
Tydzień ulgi w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory
17 – 21 maja
Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii „Tydzień ulgi” zapoczątkowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W myśl kampanii chcemy podarować naszym uczniom tydzień bez sprawdzianów, odpytywania i kartkówek. Wszystko po to, aby obniżyć stres towarzyszący młodzieży na co dzień i zadbać o ich dobrostan psychiczny po powrocie do szkoły.
Niech „Tydzień ulgi” będzie czasem uczenia się na nowo rzeczywistości szkolnej. Zadbajmy o wzajemne relacje i pozytywną atmosferę. Postarajmy się, żeby 17 – 21 maja był tygodniem na bycie ze sobą, przełamywanie lęków i
obaw, odzyskanie radości z życia i ufanie sobie nawzajem.
W praktyce zadbajmy o to, by to był tydzień, w którym mniej będzie stresu, napięcia i konfliktów. Znajdźmy odrobinę więcej czasu na zadbanie o siebie i najbliższych, zróbmy przestrzeń na rozmowę, niech to będzie chwila oddechu od wymagań i presji.
Światowy Dzień Ziemi to święto naszej planety.
Celem podjętej w naszej szkole akcji przez panią Iwonę Palenik było kształtowanie postaw proekologicznych, poznanie przez uczniów niektórych problemów ekologicznych występujących w najbliższej okolicy oraz wzbogacenie wiadomości o świecie, Efektem tych działań były pięknie wykonane plakaty o tematyce ekologicznej,które pojawiły się na gazetce szkolnej.
Wielki sukces ucznia Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory
Miarą sukcesu szkoły są codzienne osiągnięcia uczniów, dlatego staramy się, aby każdy nasz wychowanek maksymalnie wykorzystywał posiadane predyspozycje i mógł osiągać sukcesy w różnych obszarach działalności edukacyjnej. Wysokie wyniki uczniów w różnych konkursach budują prestiż szkoły, wpływają na dobry wizerunek placówki w środowisku lokalnym. Dyrekcja oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory od lat dbają o to, aby rozwijać uzdolnienia uczniów w różnych obszarach. Szczególnie ważne jest dla nas, by nasze dzieci znały historię i kulturę regionu z którego się wywodzą. Od lat organizujemy koła, warsztaty, dni regionalne, spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z Orawy. Pragniemy wprowadzać naszych uczniów w świat kultury i sztuki naszego regionu. Zależy nam, by uczniowie poznali najbliższe środowisko, jego tradycje, obrzędy.
Z dumą chcemy zatem pochwalić się ogromnym sukcesem naszego ucznia – Kacpra Kocura, który wielokrotnie reprezentował naszą Szkołę na regionalnych konkursach recytatorskich i zawsze osiągał czołowe miejsca. W roku szkolnym 2019/2020 zdobył m.in. pierwsze miejsce w Gminnym i Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim im. Andrzeja Skupnia Florka. Sukces ten otworzył mu drzwi i dał możliwość udziału w prestiżowym Festiwalu „ Sabałowe Bajania”. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego.
Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Zapoczątkował je Józef Pitorak, dawny prezes Domu Ludowego. „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy , instrumentalistów i śpiewaków. Wydarzenie cieszy się wielkim zainteresowaniem i przyciąga do Bukowiny artystów i publiczność z całej Polski.
W tym roku 10 sierpnia odbyła się już 54. edycja Festiwalu. Wydarzenie trwało pięć dni i obfitowało w szereg atrakcji. Odbyła się prezentacja kapel ludowych , spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, wystawy fotograficzne, V Zlot Zbójników i I Zlot Wiyrchowyk Orlic. . W czasie festiwalu organizowana jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której biorą udział twórcy z całej Polski.
Nad przebiegiem Festiwalu, czuwa dyrektor Bukowiańskiego Centrum -Bartłomiej Koszarek. Część konkursową nadzoruje Komisja Artystyczna, złożona z zasłużonych i doświadczonych etnografów.
Na „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej spotykają się gawędziarze, muzykanci i śpiewacy nie tylko z Podhala, ale również z innych stron Polski: Orawy, Beskidu Śląskiego, z Żywiecczyzny, z Gorców, z Ziemi Myślenickiej, Suskiej, Limanowskiej, z regionu górali Zagórzańskich, z Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej, śpiewacy z Ziemi Kurpiowskiej, Polesia, Śląska, Kaszub i z wielu innych jeszcze regionów.
Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest więc dla każdego wielkim zaszczytem, zwycięstwo zaś w którejkolwiek z kategorii ogromnym wyróżnieniem.
Z wielką radością informujmy więc, że uczeń Szkoły Podstawowej Jabłonka –Bory, Kacper Kocur zdobył I miejsce w Konkursie Gawędziarzy, w kategorii dziecięcej 54. Festiwalu „Sabałowe Bajania”. Serdecznie gratulujemy Kacperkowi, doceniamy jego ogromne zaangażowanie. „ Sukces nigdy nie jest bowiem efektem słomianego zapału- tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień”, jak mawiał Jones Madison.
Dziękujemy również Pani Ani Kocur, która bardzo wspiera syna w jego artystycznych przedsięwzięciach.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje konkurs
Plakat konkurs rymowanki
Plakat kursu e-lerning
LAURKI DLA MAMY I TATY
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego pani Monika Bosak i pani Ewa Główczak zaprosiły uczniów do projektu „laurka dla mamy i taty”. Zamiast wierszy i piosenek dzieci zaprezentowały swoje umiejętności plastyczne wykonując piękne laurki.
Taki Dzień mamy i taty na pewno na długo zapadnie w pamięci – dzieci i rodziców.
Laurki z okazji 100 rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II
Z tej okazji uczniowie klas I- III i dzieci z przedszkola by upamiętnić papieża Polaka wykonali laurki. Laurki wykonane są różną techniką i przepięknie ozdobione.
św. Jana Pawła II , człowieka wielkiej wiary i nadziei, niosącego całej ludzkości przesłanie” Nie lękajcie się! „.
Szkolny konkurs „Moja wyjątkowa maseczka ochronna”
Obowiązkowa maseczka ochronna nie musi być nudna!
Udowodnili to uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie zorganizowanym przez pedagoga szkolnego.
W dniach od 23 kwietnia do 8 maja, uczniowie mieli czas na zaprojektowanie własnej, niepowtarzalnej maseczki, będącej odzwierciedleniem swojej osobowości. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – VIII, którzy stworzyli, a następnie przesłali zdjęcia swoich prac drogą mailową.
Autorzy nadesłanych prac:
Kinga Machaj kl. I
Amelia Kocur kl. I
Kamila Albertusiak kl. I
Justyna Dziurczak kl. II
Martyna Czaja kl. III
Adam Cichoń kl. IV
Kamil Stokłosa kl. IV
Marcin Dziurczak kl. VI
Paulina Harkabuzik kl. VI
Wszystkim uczniom gratulujemy, doceniając pomysłowość, samodzielność i zaangażowanie.
Zapisy do Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce
Zapraszamy do Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce. Prowadzimy nabór na rok szkolny 2020/2021. Kształcenie muzyczne mogą rozpocząć dzieci w wieku od 6 do 16 roku życia. Uczymy grać na wybranych instrumentach akustycznych: akordeonie, fortepianie, altówce, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce i perkusji. Uczniowie naszej szkoły uczęszczają również na zajęcia umuzykalniające i uczestniczą w zajęciach zespołowych: chóru, orkiestry kameralnej lub big-bandu. Infrastrukturę Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej stanowi nowoczesny budynek oddany do użytku szkoły we wrześniu 2018 roku. Znajdujemy się w centrum Jabłonki. Szkoła jest placówką publiczną – zajęcia są bezpłatne, a absolwenci otrzymują państwowy dyplom ukończenia szkoły muzycznej I stopnia. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi osiągnięciami i historią szkoły w galerii na www.muzyczna.jablonka.pl
oraz z materiałami promocyjnymi na profilu facebookowym szkoły (szukaj: muzyczna.jablonka)
Gra na instrumencie rozwija zdolność logicznego myślenia, uczy odpowiedzialności i uwrażliwia dzieci na sztukę i piękno.
Kwestionariusz zgłoszeniowy dostępny na stronie www szkoły.
ZAPRASZAMY DO SZKOŁY MUZYCZNEJ!
Poznaj naszą szkołę:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/157949542326612/
Poznaj naszych uczniów:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/1597706683759384/
Poznaj naszych nauczycieli:
https://www.facebook.com/muzyczna.jablonka/videos/367898454182488/
Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna I st.
ul. 3 maja 5, 34-480 Jabłonka
tel. 18 307 09 08 / 530-797-145
Bezpieczeństwo dzieci mieszkających na wsi
Szkoła jak i Placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Nowym Targu zachęca do kursu e-learningowego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy upadkom zapobiegamy”.
Kurs ten zawiera dużo informacji o bezpieczeństwie i na pewno zainteresuje dzieci .
Poniżej podajemy link lub znajdziesz go na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego – https://prewencja.krus.gov.pl/
https://prewencja.krus.gov.pl/mod/scorm/player.php?a=2¤torg=Bezpiecznie_na_wsi_mamy_%E2%80%93_upadkom_zapobiegamy_ORG&scoid=4&sesskey=3Smz52YZ4h&display=popup&mode=normal
Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski
W 2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy. Termin uroczystych obchodów upamiętniających Orawian i innych budzicieli ducha narodowego tamtych lat i stulecie przyłączenia części Orawy i Spisza do Polski zaplanowano na 16 i 17 lipca 2020 roku. Z okazji tej rocznicy w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce jest planowane odsłonięcie pamiątkowej tablicy dla upamiętnienia ORAWSKICH BOHATERÓW.
Jednak termin oraz forma obchodów może ulec zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa. Jeśli będzie taka konieczność, symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce. Odbędzie się ono 28 lipca 2020 r. lub w późniejszym terminie, o którym będziemy informować na stronie Urzędu Gminy oraz Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.
Uroczystość objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości
www.prezydent.pl
16 lipca 2020 czwartek
15:00 Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920
16:00 Konferencja nt. 100-lecia przyłączenia Orawy i Spisza do Polski w siedzibie OCK w Jabłonce
Prof.dr hab. Tadeusz Trajdos, Wytyczenie granicy na Orawie w latach 1918-1920 – postulaty polskie
dr hab. Jerzy M. Roszkowski, prof. AWF, Legia spisko-orawska
dr hab. Antoni Wontorczyk, prof. UJ, Tożsamość lokalna społeczeństwa Górnej Orawy u progu II Rzeczypospolitej
mgr Małgorzata Liśkiewicz, Spisko-orawska delegacja na konferencję pokojową 1919 r.
mgr Aniela Stopka, Oświata na Orawie w latach 1918-1920 i jej dalszy rozwój
mgr Julian Kowalczyk, Spiszaków droga do Polski
mgr Łukasz Wiater, Spisali się na medal. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości
18:00 Przedmowa do filmu pt. „Prawo do Polski” reż. Dariusz Walusiak. Orawska premiera filmu
17 lipca 2020 piątek
16:00 Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce koncelebrowana pod przewodnictwem księdza arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego
18:00 Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy 100. rocznicę przyłączenia części Orawy do Polski
Odśpiewanie Hymnu Państwowego
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
Przemówienie okolicznościowe
18:30 „My z Orawy (…) się garniemy do Polski” Akademia w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce
ZOSTAŃ W DOMU
Klasa II i III postanowiła włączyć się do akcji ZOSTAŃ W DOMU. Uczniowie w ramach zdalnej pracy wykonali piękne plakaty.
,,Osobno-a jednak RAZEM”
Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i przysłali swoje prace bardzo dziękuje.
E.Główczak
Światowy Dzień Zespołu Downa – Skarpetkowe Wyzwanie
Skarpetkowe Wyzwanie odbywa się co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone dwie różne skarpetki.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory na znak solidarności z osobami z zespołem Downa założyli w tym dniu kolorowe skarpetki „nie do pary”.
Chociaż nie mogliśmy się spotkać w szkole, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy dzień to udało się wziąć udział w tej akcji online. Wielu uczniów przesłało zdjęcia swoich kolorowych skarpetek, czym pokazali, że cenią osoby z zespołem Downa, które też potrzebują akceptacji, przyjaźni i miłości.
DZIEŃ PSA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu uwagę w czasie zajęć w świetlicy szkolnej.
Dnia 9 marca uczniowie spędzający czas w świetlicy mogli uczestniczyć w zajęciach z okazji Dnia Psa. Dzieci miały okazję porozmawiać o swoich pupilach, śpiewać piosenki o psich radościach i smutkach oraz rozwiązywać przygotowane zagadki, w których nagrodą były upieczone ciasteczka w kształcie piesków. Na koniec wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne, które zdobią naszą świetlicę.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
Czy podróże w czasie są możliwe? Uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać, że tak.
A wszystko to za sprawą agencji widowisk historycznych „ARKONA”, której przedstawiciele w dniu 6 marca 2020r. zagościli u nas z programem żywej lekcji historii pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”.
Aktorzy w ciekawy sposób opowiadali m.in. o: ubiorze średniowiecznego mężczyzny i kobiety, zwyczajach rycerskich i sposobach walki, broni średniowiecznego rycerza, pierwszych Piastach. Ciekawa narracja, okraszona humorem, była przeplatana rekonstrukcjami bitew średniowiecznego rycerza. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali prezentowanych opowieści.
Dużą atrakcją dla dzieci był również przeprowadzony na zakończenie pokazu quiz. Nagrodami w nim były denary – średniowieczna waluta. Uczestnicy programu mogli też z bliska obejrzeć przywiezione przez grupę eksponaty.
Ta żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci każdego jej uczestnika.
Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych
1 marca 2020r. obchodziliśmy kolejny raz Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej dalej walczyli o wolną Polskę nie godząc się z komunistyczną rzeczywistością. Z tej okazji młodzież z klasy VII i VIII pod opieką P. J. Dziurczak w niedzielę 1 marca brała udział w narodowych obchodach Święta Żołnierzy Niezłomnych w Krakowie. Uczestnicząc w uroczystej Mszy św. w Katedrze na Wawelu, Marszu Wyklętych oraz uroczystościach w Parku Jordana oddaliśmy hołd tym którzy swoje życie poświęcili za ojczyznę.
Na tę okoliczność również 5 marca w naszej szkole, przygotowana została akademia pt. „Powrót Niezłomnych” upamiętniająca te wydarzenia.
Uczniowie z klas IV,VI, VII i VIII – pod kierunkiem P. K. Kowalik i P. J. Dziurczak – pięknie zaprezentowali wiersze oraz historię Wyklętych. Całość uświetniły pieśni wraz z prezentacjami. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za współpracę.
Polska – Moja Ojczyzna
20.02.2020roku dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I – VIII mieli okazję wziąć udział w programie edukacyjnym „Polska – Moja Ojczyzna”. Spotkanie przeprowadzili przedstawiciele Agencji szkolno przedszkolnej Lupus.
Celem spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie uczniom słowa patriotyzm, a także uświadomienie im, że należą do wspólnoty ludzi zamieszkujących szczególny skrawek Ziemi zwany Ojczyzną.
Ciekawa formuła spotkania zainteresowała uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli poprzez rozwiązywanie zagadek o Polsce, rozpoznawali fotografie Józefa Piłsudskiego, zaznaczali na mapie Polski rzeki, miasta a nawet państwa sąsiadujące z Polską na specjalnie przygotowanych tablicach edukacyjnych.
Okazało się, że nasi wychowankowie posiadają wiedzę o swoim kraju. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy Małego Patrioty oraz wzięli udział w sesji zdjęciowej.
Walentynki w naszej szkole
14. lutego 2020 roku, w naszej szkole obchodziliśmy święto zakochanych.
W budynku dało się poczuć klimat Walentynek, gdyż cały korytarz ozdobiony był czerwonymi balonami, serduszkami.
Samorząd Szkolny przygotował na ten dzień słodkie przekąski, między innymi czerwone galaretki z czekoladowymi sercami, lizaki o tym samym kształcie.
Uczniowie mieli możliwość wyrazić swoje uczucia poprzez własnoręcznie przygotowane walentynkowe kartki, wrzucane do skrzynki.
Samorząd Szkolny rozdawał je adresatom na apelu.
Wówczas przybliżyliśmy sobie również krótko historię tego święta.
Wszyscy spędzili ten dzień z uśmiechem na twarzy.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
24 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni babcie i dziadkowie naszych uczniów. Goście, jak co roku nie zawiedli i przybyli bardzo licznie.
Pani dyrektor Maria Pilch powitała wszystkich bardzo gorąco życząc dziadkom i babciom dużo zdrowia i uśmiechu oraz pociechy ze swoich wnuków, ksiądz proboszcz pobłogosławił nas wszystkich oraz wskazał ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie.
Swoje babcie i dziadków najpierw przywitali uczniowie klasy I i dzieci z przedszkola występem tanecznym. Nie zabrakło też wierszy recytowanych przez naszych najmłodszych.
Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy IV i V w przedstawieniu jasełkowym. Występ wzbogaciły pięknie zaśpiewane kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.
Po części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II i III w wierszach przekazując życzenia dla wszystkich zgromadzonych Dziadków.
Na scenie wystąpił nasz uczeń Kacper Kocur, który zdobył I miejsce w Białym Dunajcu w XLIV Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka.
Wszystkie występy zakończyły się wspólnym odśpiewaniem 100lat oraz wręczeniem laurek oraz drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta.
W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.
Jak co roku w karnawale w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez dzieci
BAL PRZEBIERAŃCÓW.
Dnia 22.01.2020roku w szkole od godziny 12.00 swój bal karnawałowy miały dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III, natomiast od 16.00 przy muzyce bawili się uczniowie klas IV-VIII.
Na balu pojawiły się przeróżne kolorowe postacie z bajek. Obok księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów czy żołnierzy pojawiła się Śnieżka, pani młoda, Spider man oraz Zorro i inni… nie sposób wymienić wszystkie postacie…
Podczas tegorocznego balu wszyscy tańczyli w rytmie najnowszych przebojów ale nie zabrakło też tradycyjnej zabawy w kaczuszki, jedzie pociąg z daleka, oraz przeróżnych konkursów sprawnościowych.
Pomiędzy tańcami, konkursami rodzice z Rady Rodziców przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Dzieci z chęcią jadły popcorn oraz zapiekanki.
Za poczęstunek bardzo dziękujemy rodzicom.
Podczas balu został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą maskę karnawałową.\zwycięzcami zostali; Magda Dworszczak, Zofia Walkosz-Kleta, Oliwier Skórka. Amelia Kocur, Dorota Klimasara, Patryk Hładowczak.
Na Sali podczas pląsów było kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a gdy czas zabawy dobiegał końca dzieci zaprezentowały swoje stroje a wszyscy bili gromkie brawa.
Warsztaty Profilaktyczne
W dniu 21.01.2020r w Szkole Podstawowej Jabłonka Bory zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne. Osobą prowadzącą był pan Marcin Mądry. Warsztaty pt: „Debata”, w których uczestniczyli uczniowie klas V – VII, dotyczyły profilaktyki uzależnień, w czasie, których szczególnie zwrócono uwagę na zapobieganie przedwczesnej inicjacji alkoholowej i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postaw abstynenckich. Warsztaty skierowane do uczniów klas II – III pt: „Cukierki” to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.
URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
Kubuś Puchatek – ulubiony bohater dzieci – skończył 94 lata. Z tej okazji w bibliotece szkolnej 17.01.2020 przystrojonej balonami i serpentynami zorganizowano urodziny Kubusia. Postać niedźwiadka o bardzo ,,małym rozumku”, ale bardzo dobrym serduszku fascynuje nie tylko dzieci, ale także wielu dorosłych.
Na urodziny przybyli uczniowie z klas: O, I, II,III.
Podczas zajęć przedstawiono postać autora Alana Alexandra Milne’a – brytyjskiego pisarza oraz historię powstania pomysłu na książkę. Przeczytano dzieciom fragment przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci odgadywały zagadki, losowały słynne cytaty i powiedzenia bohaterów ze Stumilowego lasu, rozwiązywały krzyżówki, rysowały w grupach dla solenizanta- urodzinowy tort, młodsze dzieci kolorowały malowanki a na koniec odśpiewano „Sto lat” i zjedzono pyszny urodzinowy tort, na którym paliły się świeczki. Dzieci miło spędziły czas w bibliotece i z niecierpliwością czekają na kolejne urodziny sympatycznego misia!
WIGILIA SZKOLNA 20 GRUDNIA 2019 ROK
„Dzisiaj w Betlejem”
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
do swojego brata i wyciągasz
do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
Dnia 20 grudnia 2019 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości.
W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Maria Pilch powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia.
Ks. proboszcz Grzegorz Łomzik wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Mieliśmy też wyjątkową okazję, aby wysłuchać pięknej pastorałki skomponowanej przez naszego księdza Grzegorza.
Podczas uroczystości zespół uczniów ( głównie z klas IV, V i VI) zaprezentował Jasełka, które obejmowały swoją tematyką radość przyjścia na świat Syna Bożego oraz problemy współczesnego świata.
W kolejnej część uroczystości chór szkolny wykonał piękne pastorałki i kolędy.
Z inicjatywy Samorządu Szkolnego został zorganizowany konkurs klasowy, na najpiękniej wykonana kolędę. Na koniec spotkania wszyscy połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do symbolicznej Wigilii.
Życzenia, kolędy, jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Uroczystość ta stworzyła uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwiła poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Cykliczne spotkania wigilijne służą również doskonaleniu techniki recytacji, śpiewu oraz gry aktorskiej.
Uroczystość przygotowały: Elżbieta Litwiak, Agata Król oraz Iwona Palenik
MIKOŁAJKI
6 grudnia 2019 r. w naszej szkole od rana panował gwar i radość, gdyż wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przyjście niezwykłego gościa – Świętego Mikołaja.
Niekiedy rozbrzmiewały dzwoneczki … co oznaczało, że Mikołaj jest tuż tuż…
w końcu pojawił się tak długo oczekiwany Święty Mikołaj.
To był naprawdę niezwykły gość , który obdarował wszystkich prezentami, a dzieci z przedszkola w podziękowaniu dla naszego Świętego Mikołaja zaśpiewały piosenkę oraz poprosiły aby przyjechał za rok.
ANDRZEJKI
We wtorek (26.11. 2019r) nasze Przedszkolaki i uczniowie klas I-III przeniosły się w świat zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co mnie spotka w najbliższym czasie” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”.
Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.
Dzień Życzliwości i Pasowanie na czytelnika 2019
21 listopada w naszej szkole miały miejsce dwie uroczystości:
Dzień życzliwości i Pasowanie na czytelnika.
Najpierw przewodnicząca SU Natalia Paś przypomniała wszystkim skąd wziął się Dzień Życzliwości, co to znaczy być życzliwym, jak możemy na co dzień być życzliwym.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest aby zwrócić uwagę jak wielką moc ma życzliwość oraz podkreślić potrzebę szacunku, serdeczności, uśmiechu i niesienia bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. Cała szkoła została udekorowana pozytywnymi sentencjami i życzliwymi zwrotami.
Tego dnia wszyscy byli ubrani na żółto – zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Przy wejściu każdy otrzymał „order życzliwości” w postaci uśmiechniętej buźki. Dużym powodzeniem cieszyły się fiszki „Przekaż dalej”, które zawierały pozytywne myśli, które można było oderwać i przekazać wybranym osobom. W związku z tym, że Dzień Życzliwości obchodzony jest na całym świecie, uczniowie przygotowali pozdrowienia w wielu językach, które mogliśmy usłyszeć podczas apelu.
Później poznaliśmy bajkę o Uśmiechu, a na koniec szkolny chór zaśpiewał piosenkę zachęcającą do życzliwego i kulturalnego zachowania na co dzień. Ogłoszono także wyniki szkolnego konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę z okazji Dnia Życzliwości oraz wręczono nagrody.
Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły, uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie rozpoczęło krótkie przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu uczniów klasy IV i V.
Po obejrzeniu inscenizacji uczniowie klas pierwszych mogli pochwalić się swoją wiedzą dotyczącą znajomością tytułów książek. Dowiedzieli się również o czym marzy książka. Na zakończenie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani przez panią dyrektor na czytelników. Na pamiątkę pani bibliotekarka Elżbieta Litwiak wręczyła wszystkim dyplomy, książeczki i zakładki do książek. Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie już teraz często odwiedzał bibliotekę.
101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie z klas IV-VIII wraz z P. J.Dziurczak i P. I. Palenik przygotowali widowisko słowno – muzyczne pt. „Pociąg do Wolności”.
Akademię rozpoczęto od wprowadzenia flagi państwowej i odśpiewania czterech zwrotek Hymnu.
Historię zaborów i odzyskiwania niepodległości przedstawiono jako podróż po poszczególnych stacjach; od stacji „Zabory”, „Niewola” po stacje „I wojna światowa” i „Wolność”.
Całość przedstawienia uświetniły pieśni patriotyczne z tego okresu wykonane przez poszczególne uczennice i chór szkolny.
CZYTANIE Z GANGIEM SŁODZIAKÓW
We wrześniu 2019r. klasy 1-3 zostały zgłoszone do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
Organizatorem konkursu jest sieć sklepów „Biedronka”. Jego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas 1-3.
Uczniowie klas drugich i trzecich mieli codziennie ( przez 21 dni) poświęcić co najmniej 10 minut na głośne czytanie. Aby wypracować nawyk codziennego czytania, każde dziecko otrzymało już we wrześniu album z drzewkiem czytelniczym, w którym za każdy dzień głośnego (min. 10min) czytania, udokumentowanego podpisem rodzica, otrzyma od wychowawcy naklejkę ze Słodziakiem.
Systematyczne kolekcjonowanie naklejek za codzienne czytanie było przepustką do wzięcia udziału w konkursie, który składał się z dwóch części. Przygotowaniem do niego był właśnie obchodzony w naszej szkole 31 października „ Dzień Głośnego czytania” pod hasłem „Przyjemne słuchanie pod drzewem Słodziaków”.
Drugą częścią Konkursu było wykonanie ekologicznego drzewka.
Wychowawcy najmłodszych klas ze swoimi wychowankami w dniu 31 października pod pięknie udekorowanym jesiennym ,,drzewem Słodziaków” prowadzili zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej.
Głośne czytanie fragmentów książki na pewno pobudziło wśród uczniów wyobraźnię, ćwiczyło pamięć i koncentrację.
Gościem specjalnym tego wydarzenia była pani dyrektor, pani katechetka i pani bibliotekarka. Zaproszeni goście czytali wybrane rozdziały z książki Renaty Piątkowskiej. pt. „Gang Słodziaków.’’ Uczniowie klasy siódmej wraz z pomocą pani bibliotekarki zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3.
Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Po przeczytaniu uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy oraz zadawali pytania. Uczniowie obejrzeli również film ,,Recykling’’i zostali zaproszeni do udział w ścieżce sensorycznej.
Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.
Zachęcamy wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.
Cała akcja została zorganizowana przez p. M. Bosak, p. E. Główczak i p. M. Pilch.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w spotkaniu.
organizatorzy
Dzień Nauczyciela w Szkole Podstawowej
Jabłonka – Bory
Dnia 14.10.2019 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Z tej okazji odbyła się akademia, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przedstawicielki Rady Rodziców.
Część artystyczna składała się z montażu słowno-muzycznego oraz pokazu mody nauczycielskiej ,, Tani Armani’’.
Uczniowie wierszami, piosenkami oraz krótkim przedstawieniem podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę nauczycieli.
W znakomity sposób pokaz mody nauczycielskiej poprowadzili uczniowie klasy ósmej, którzy wcielili się w rolę przedstawicieli firmy ,, MODA, WYGODA I SWOBODA’’. Prowadzący w humorystyczny sposób przedstawili ciekawą ofertę strojów, bez których nowoczesny nauczyciel podążający drogą rozwoju zawodowego w burzliwych czasach reformy oświatowej, wprost nie może się obejść.
Stroje modowe, forma pokazu oraz modelki wzbudziły wśród odbiorców zachwyt i dużo śmiechu.
Występ bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.
Dzieci swoim występem uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Dziękujemy Wam, Uczniowie!
Uroczyste spotkanie zakończyło wystąpienie pani dyrektor Marii Pilch, która złożyła życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły oraz przyznała nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły.
Wielką niespodziankę nauczycielom sprawiły panie z Rady Rodziców. Przewodnicząca- pani Lidia Litwiak wygłosiła piękne życzenia oraz podziękowania .
Na koniec Grono Pedagogiczne zostało obdarowane pięknymi upominkami oraz zaproszone na wspaniały poczęstunek, który przygotowały przedstawicielki Rady Rodziców.
Dzień Dziewcząt w szkole podstawowej
w Jabłonce-Borach.
10 października, dla uczczenia święta dziewczyn, samorząd zorganizował w naszej szkole wybory Miss!
Społeczność szkolna wybierała poprzez tajne głosowanie najsympatyczniejszą, najładniejszą, koleżeńską, pomocną, uprzejmą uczennicę.
11 października 2019 roku w Dniu Dziewcząt ogłosiliśmy następujące wyniki:
4. miejsce, Mała Miss: Monika Pawlak, kl.1
3. miejsce, Miss idealnego make-up’u: Marlena Gąbarczyk, kl.8
2. miejsce, Miss Uśmiechu: Zuzanna Nowak, kl.8
1.miejsce, Miss SP Jabłonka-Bory: Natalia paś, kl. 8
Laureatki otrzymały w nagrodę pachnące bukiety kwiatów, a każda uczennica została poczęstowana pysznymi słodkościami.
Święto Ziemniaka wrosło już w tradycję naszej szkoły.
Jak co roku klasy 0-VIII przywitały jesień, biorąc aktywny udział w obchodach tego święta. 2 października, w ciepły, słoneczny dzień uczniowie klas 0-VIII spotkali się na ognisku integracyjnym, którego bohaterem był ziemniak.
Ognisko integracyjne to szansa na lepsze poznanie się. Klasy O-I wzięły udział w zabawach integracyjnych, z chustą animacyjną, podczas których dzieci śpiewały znane piosenki.
Nie zabrakło przygotowanych przez nauczycielki konkurencji –konkurs na Panią Jesień. Nie zabrakło również smacznej zupy gotowanej przez panią Ewę i panią Agatę.
Uczniowie grali w piłkę. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze, nie było czasu na nudzenie się, a wszystkim dopisywał bardzo dobry humor. Znakomita atmosfera w tym dniu przyczyniała się do lepszego poznania kolegów i koleżanek.
Mieliśmy także wspaniałych gości, przyjechały do nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które opowiadały nam o swojej pracy. Mieliśmy również możliwość obejrzenia atrakcyjnych nagród, które zostały rozdane uczestnikom konkursów przeprowadzonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonce – Bory. Przy okazji wszyscy podziwiali uroki nadchodzącej jesieni.
i uśmiechom na twarzach nie było końca, jednak wszystko co dobre szybko mija i trzeba było się pożegnać.
Ten mile spędzony czas na pewno zostanie na długo w pamięci. A nam zostanie oglądanie pamiątkowych zdjęć.
Dziękujemy uczniom za przyniesienie produktów do gotowania zupy oraz darów jesieni na konkurs.
Głosowanie na Mistera Szkoły
Podstawowej w Jabłonce-Borach
30 września w Polsce obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Jabłonce-Borach, 25 września odbyło się głosowanie na Mistera Szkoły.Uczniowie i uczennice typowali kolegów, którzy według nich zasługują na ten honorowy tytuł. I tak oto, dnia 30 września ogłosiliśmy następujące wyróżnienia:
1 miejsce -Jakub Litwiak, kl.8 – Mister SP Jabłonka-Bory
2 miejsce -Adrian Paś, kl.6 – Mister Talent
3 miejsce -Piotr Lenart, kl.8 – Mister Śmieszek
4 miejsce -Pan Jerzy Palenik – Mister Dowcipu
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszystkim chłopakom i panu życzyliśmy samych słonecznych dni, spełnienia marzeń i szczęścia i radości.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Jabłonce-Bory, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne. Po mszy wszyscy udali się do szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia flagi Polski oraz odśpiewania hymnu, po czym uczniowie klasy IV przedstawili program przygotowany przez panią E. Główczak.
Przedstawiciel społeczności uczniowskiej Jakub Litwiak powitał wszystkich zebranych i w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniał tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy to Polacy mimo dzielnej obrony musieli skapitulować przed przeważającymi siłami niemieckiego okupanta.
Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klasy I, którzy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. W bieżącym roku stali się oni członkami naszej społeczności szkolnej. Po części artystycznej oddano głos pani dyrektor Marii Pilch.
Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz złożyła życzenia, aby szkoła stała się miejscem przyjaznym, w którym współpraca w nowym roku szkolnym będzie układać się pomyślnie.
Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczniów, a w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę w naszej szkole. W swoim przemówieniu podkreślała jak ważnymi czynnikami sukcesu edukacyjnego ucznia są frekwencja i rzetelna praca od samego początku. Bardzo ważnym aspektem, który poruszyła Pani dyrektor jest dbałość o mienie szkolne oraz sprawy bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły i w jej pobliżu. Przekazała także informację o remontach, które miały miejsce na terenie naszej placówki w czasie wakacji.
Po przemówieniu klasy udały się z wychowawcami do wyznaczonych sal lekcyjnych.