Aktualności

Akcja -” Zaczytaj się na przerwach”

15 maja 2019 roku 62 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jabłonce – Bory wzięło udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja była realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zaś patronat nad akcją objęła pani Ewa Rawa – Lubelski Kurator Oświaty.

Akcję czytelniczą w SP Jabłonka – Bory zorganizowała pani Agata Król – nauczycielka j. polskiego. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie daje wiele korzyści, uświadomienie że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i miejscu.
Czytanie ulubionych książek podczas przerw przez uczniów zostało poprzedzone krótką akademią, która miała uzmysłowić dzieciom, że czytanie jest ciekawe, a książka może być prawdziwą „przyjaciółką” , która pocieszy , wzbogaci wiedzą.
Tego dania również uczniowie z klasy VIII spotkali się z dziećmi z klasy ‘0’ i czytali im baśnie.
Byłą to ogromna frajda zarówno dla kończących szkolę ósmoklasistów, jak i najmłodszych wychowanków naszej szkoły.

Mam Talent

21 marca 2019 z okzaji ,,Pierwszego dnia wiosny ” w Szkole Podstawowej Jabłonka-Bory uczniowie wzięli udział w konkursie ,,Mam talent”, który został ogłoszony dwa tygodnie wcześniej przez Samorząd Szkolny. Zgłosiło się wielu uczestników, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności przed resztą społeczności szkolnej. Były to m.in. osoby które grały na instrumentach muzycznych, gimnastyka, pokaz karate kid, śpiew piosenek w języku polskim i angielskim, układanie kostki Rubika, taniec. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone, a miejsca zostały przyznane w oparciu o wybraną kategorię (śpiew, taniec, sport, itp.).
Gra na instrumencie muzycznym:
I miejsce – Weronika Nowak – gitara klasyczna
II – Klaudia Lenart – skrzypce
III – Magdalena Stachulak – flet

Śpiew piosenek
I miejsce – Laura Gwadera – All of me
II – Wioletta Czaja – Środa, Czwartek
III – Ewelina Klimasara i Nikola Wontorczyk – Best Friends


Sport

I miejsce – Oliwia Wontorczyk – gimnastyka
II – Oliwer Gwadera i Kacper Litwiak – pokaz Karate Kid

Pozostałe kategorie
I miejsce – klasa pierwsza i oddział przedszkolny – przedstawienie o wiośnie, piosenka ruchowa

II – Nikola Albertusiak i Julita Pawlak – taniec nowoczesny

III – Patryk Pawlak – układanie kostki Rubika

Wyróżnienie otrzymał Eryk Nowak – pokaz tygryska


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku -Samorząd Szkolny.
Ponad to każda klasa musiała się ubrać na kolor który wylosowali.

Dzień Matematyki
w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory

   12 marca po raz drugi w naszej szkole zorganizowany został Dzień Matematyki.
Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Poprzez organizację tego dnia, chcieliśmy dać uczniom klas IV – VIII trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inną, rozrywkową stronę. Obchody święta matematyki miały charakter konkursu międzyklasowego.
     Nad poprawnością przebiegu turnieju czuwało szacowne jury w składzie: p. Sylwia Sandrzyk i p. Katarzyna Jaromin.

       Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Matematyki była: „Matematyka dzika” czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką.
Każda klasa odpowiadała na pytania w postaci prezentacji Microsoft PowerPoint z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Turniej składał się z 24 pytań.

Drugą konkurencją była prezentacja Królowych Nauk na wybiegu.


W tegorocznym Dniu Matematyki do wygrania był bon o wartości 100zł na pizzę, ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Jabłonce.
Zwyciężyli uczniowie klasy szóstej. Serdecznie gratulujemy!!!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i cieszymy się z zaprezentowanej wiedzy.
organizator: Litwiak Elżbieta

Dzień Kobiet
8 marca Dzień Kobiet w naszej szkole było bardzo kolorowo, a to za sprawą kwiatów które otrzymały dziewczyny, kobiety z okazji ich święta.
Samorząd szkolny również przygotował tulipana dla swoich pań, złożył życzenia i przygotował krotki program artystyczny pt. ,,R
óżne typy kobiet”. Chłopcy mieli za zadanie przebrać się za dany typ kobiety i ją przedstawić – pomagał im w tym podkład muzyczny. Było dużo śmiechu, gdyż płeć męska wywiązała się z tego zadania na medal.
                                                                        

Akcja charytatywna w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory
Wyślij pączka dla Afryki”

    W tym roku już po raz trzeci społeczność naszej szkoły postanowiła trochę inaczej uczcić ostatki. Nie zajadaliśmy się jak zwykle pączkami, ale zamiast tego postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Wzięliśmy udział w akcji charytatywnej , której celem, jak informują organizatorzy Fundacja Kapucyni i Misje, było „ pozyskanie środków na projekty realizowane w RŚA i Czadzie. Datki pozyskane w ramach akcji zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.

W organizację i przeprowadzenie akcji charytatywnej zaangażowało się sporo osób o wielkim sercu. W Tłusty Czwartek (28 lutego) już od samego rana uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory, którzy należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzedawali pączki przy kościele św. Brata Alberta w Jabłonce- Borach. Zaś w godzinach od 9.00- 11.00 grupy uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli sprzedawały pączki wśród mieszkańców Jabłonki – Bory oraz właścicieli firm, sklepów i innych instytucji działających w naszej miejscowości. Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie na naszą inicjatywę, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i popierali nasze działania. Bardzo dziękujemy tym, którzy wsparli finansowo naszą akcję.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce księdza proboszcza Grzegorza Łomzika, który bardzo zaangażował się w organizację i przeprowadzenie naszej inicjatywy.

   Z dumą stwierdzamy, że akcja zakończyła się sukcesem i zamiast brzucha urosły nam ogromne serducha. Udało nam się zebrać sporą kwotę, która zostanie przesłana na konto Fundacji Kapucyni i Misje.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Jabłonce- Borach często włącza się w różnego typu akcje charytatywne. Mamy świadomość, że mają one ogromną wartość wychowawczą, wyrabiają w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, uczą współdziałania w grupie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że : „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Dyskoteka andrzejkowa

W ostatni czwartek przed adwentem odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Młodsze klasy bawiły się od godziny 13 do 15, natomiast starsze od 16 do 19.30.
Samorząd szkolny przygotował wr
óżby dla klas 0-3, natomiast starsze dzieci brały udział w programie rozrywkowym „Jaka to melodia”, gdzie należało wykazać się znajomością piosenek oraz ich autorów.

Każda klasa miała swojego reprezentanta. Zmagania uczestnik
ów zakończyły się po trzech rundach do finału doszła uczennica klasy ósmej.
Dzień Zakochanych
14 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa połączona z Dniem Zakochanych. Tydzień wcześniej została ogłoszona poczta walentynkowa, w której chętnie brały udział dzieci ze wszystkich klas.


Kartki walentynkowe rozdane były 14 lutego otrzymywali je nie tylko uczniowie, ale też i nauczyciele. Dla niekt
órych ilość otrzymanych kartek była miłym zaskoczeniem. Całej zabawie towarzyszyła miła atmosfera.
                                  

Bal Karnawałowy

W czwartek 14 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy.
Od godziny 12.30 do 15.00 bal przebierańców mieli najmłodsi.
Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca.
Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców, które przeplatane były zabawami oraz konkursami, zwycięzcy byli nagradzani cukierkami.
Wszystkie dzieci również czekały na rozstrzygnięcie konkursu „na najładniejszą maskę karnawałową”. Po prezentacji masek jury ogłosiło zwyciężczynie: w klasie I Katarzynę Pawlak, w klasie II Martynę Czaja, w klasie III Magdalenę Stachulak, w przedszkolu Kingę Machaj.
W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców.

Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

KOLĘDOWANIE W SZKOLE

Wspólne, rodzinne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów świątecznych, łączy i raduje, co stanowi przecież istotę Świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 2. lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Jabłonce – Borach odbyło się„ Szkolne kolędowanie”, które powoli staje się naszą tradycją. Dzięki wspólnej inicjatywie Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej udało się zorganizować to miłe wydarzenie.

Impreza rozpoczęła się o 16.00, nie zabrakło pysznego jedzenia, które przygotowały mamy z Rady Rodziców oraz pięknej oprawy muzycznej, o którą zadbała kapela państwa Lenartów.
Celem imprezy było zebranie dodatkowych pieniędzy na rzecz naszej placówki.

  Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne kieruje szczególne podziękowania na ręce pani Aliny Dziurczak, pani Jadwigi Cichoń, pani Agaty Pawlak, pani Anety Pawlak, pani Jolanty Wontorczk, pani Moniki Czaja, pani Beaty Paś, pani Beaty Klimasary.
To dzięki ich zaangażowaniu oraz ogromnej pracy impreza obyła się i przebiegła w tak miłej atmosferze.

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej Sali uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami i p. Dyrektor przywitali swoich dziadków. Klasy przygotowały piękny występ artystyczny.

Klasa II-III wraz z panią Ewą G. przedstawiła na wesoło RZEPKĘ J. Brzechwy. Na twarzach dziadków widać było wielką radość, dziadkowie z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta.

Dzieci wraz z rodzicami przygotowały dla zaproszonych gości słodki poczęstunek. Na koniec wszyscy na stojąco odśpiewali 100 lat, a najmłodsi wręczyli gościom własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, był to dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przyjęciu, a także upiekli ciasta oraz towarzyszyli podczas imprezy.

Sukces Naszego ucznia na Ogólnopolskim Turnieju Karate

Oliwer uczeń naszej szkoły zajął  I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin kan Puchar Ziemi Żywieckiej w kategorii KATA. Pani dyrektor i cała społeczność gratulowali Oliwerowi tego sukcesu.

Na koniec Oliwer zaprezentował się nam wszystkim.

Pożegnanie kolegi z klasy V

Przed feriami Pani Dyrektor oraz uczniowie szkoły pożegnali się z kolegą Fabianem, który przeniósł się do innej szkoły.

Szczególnie pożegnali go uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią.

Żywa lekcja historii – spotkanie z aktorami 07,12,2018

 

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 11.01 odbyło się spotkanie uczniów szkoły z funkcjonariuszami policji z Jabłonki. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych” oraz „Zagrożenia w sieci”

Uroczysta Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Dnia 21 grudnia 2018 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Maria Pilch powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia.
Ks. proboszcz Grzegorz Łomzik pobłogosławił opłatki – wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

Podczas uroczystości dzieci z klasy V i VI zaprezentowały akademię, podczas której przybliżyły różne tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
W trzeciej część uroczystości chór szkoły wykonał pastorałki i kolędy .
Profesjonalne wykonanie i treść pastorałek wywołały w widzach widoczne wzruszenie.
Życzenia, kolędy, akademia pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

   Uroczystość ta stworzyła uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwiła poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie z Marcinem Wierzbiakiem
W czwartkowe popołudnie (20.12.2018r.) do Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory zawitał gość, któremu nie brak pozytywnej energii i uporu. 22-letni Marcin Wierzbiak, mieszkaniec Zubrzycy Dolnej, na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości… postanowił przebyć Polskę wzdłuż jej granic, która liczy 3511 km. Założył sobie, że cała wyprawa zajmie mu 100 dni i tak się też stało. Marcin przebył granicę pieszo, kajakiem i rowerem. Jest człowiekiem pełnym entuzjazmu i wiary a optymizmem i doskonałym humorem potrafi zarażać wszystkich wokół.


Podczas swojej wędrówki, nasz Gość spotykał się z ludzką życzliwością i zrozumieniem dla swojego przedsięwzięcia. Jak podkreślił w rozmowie, Polska jest pełna pozytywnych, gościnnych i otwartych ludzi a krajobraz naszej Polski zachwyca, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie podziwiając zdjęcia zrobione przez Marcina. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mieli mnóstwo pytań do Marcina, który bardzo chętnie na nie odpowiadał.

Kiermasz bożonarodzeniowy

Działające w naszej szkole – Szkolne Koło Caritas w ubiegłą niedzielę tj. 16.12.2018r. w ramach wolontariatu zorganizowało przy Kościele sprzedaż bożonarodzeniowych stroików i ozdób. Wykonali je uczniowie naszej szkoły wraz z p. Justyną Kozak oraz p. Elżbietą Litwiak.
Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony m.in. dla księdza Krzysztofa Kasprzaka, który jest misjonarzem w Afryce.

Również w szkole jest na bieżąco prowadzona akcja- ciasta i słodkości dla Afryki, podczas której uczniowie własnoręcznie przyrządzają ciasteczka, babeczki, galaretki oraz je sprzedają.
Czas zbliżających się świąt niech będzie okazją do pomocy naszym bliźnim.

Spotkanie uczniów z panią dietetyk
W dniu 23.11.w naszej szkole odbyło się dla wszystkich uczniów spotkanie z panią dietetyk.
Omówiła ona szczegółowo piramidę żywienia oraz znaczenie ruchu dla poprawy funkcjonowania naszego organizmu.


Uczniowie odpowiadali na pytania quizy i zadania konkursowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Wyjazd do Orawskiego Parku Etnograficznego
w Zubrzycy Górnej

W dniu 14 listopada 2018r. uczniowie z klas I-III oraz IV-VI wzięli udział w wyjeździe do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
Na miejscu odbyły się warsztaty w ramach programu Bon Kultury pt. „Orawskie talorki weselne”.
Uczestnicy po krótkiej prelekcji samodzielnie tworzyli różne wzorki na rozdanych drewnianych talerzykach po czym mogli zabrać do domu na pamiątkę swoje prace. Po powrocie uczniów ze skansenu wszyscy mogliśmy podziwiać ich wytwory.

Gawędziarka Orawska w naszej szkole.

W dniu 09 listopada 2018r. gościliśmy w naszej szkole wybitną gawędziarkę orawską Panią Irenę Grobarczyk z Zubrzycy Górnej.

Spotkała się ona najpierw z młodszą grupą czyli z przedszkolakami i uczniami I – III klasy a później na sali gimnastycznej z grupą starszą czyli klasami od IV do VIII.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się bardzo wiele na temat twórczości artystki np. jak powstaje gadka orawska, ale też wzięli udział w konkursie przeprowadzonym przez Panią Irenę dotyczącym znajomości słownictwa gwarowego.

Po miłym spotkaniu SU wraz z nauczycielami podziękował Pani Irenie za przybycie, poprosił o wpis do kroniki szkolnej i zaprosił na kolejne spotkanie w naszej szkole.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej
Jabłonka – Bory

11 listopada 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To właśnie dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się dzięki niebywałemu poświęceniu i bohaterstwu naszych przodków.

Dnia 2 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory odbyła się niezwykła uroczystość, której celem było upamiętnienie i uczczenie Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia nasza szkoła przyozdobiona była w biało- czerwone flagi, na ubraniach uczniów pojawiły się kotyliony, a w ich rękach dumnie powiewały flagi. Setna rocznica odzyskania niepodległości była okazją do przybliżenia społeczności szkolnej 100- letniej historii państwa polskiego, jego dorobku w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, literatury oraz ukazanie przemian gospodarczych, politycznych i społecznych, jakie dokonywały się w naszym kraju w owym czasie.
Uroczystość rozpoczęła się przeglądem pieśni patriotycznej. Celem konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznej i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, umacnianie świadomości narodowej , kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o jej suwerenność . Uczniowie poszczególnych klas prezentowali wylosowaną przez siebie pieśń patriotyczną. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w ramach którego uczniowie naszej szkoły wykonywali plakat pt. „ 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Komisja oceniająca prace brała pod uwagę wykorzystanie informacji z historii Polski, pojęć historycznych, symboli narodowych, a także kolorystyki patriotycznej. Kolejnym punktem podczas obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polską Niepodległości było zasadzenie przed budynkiem szkoły pamiątkowego dębu. Akcja miała na celu uczczenie w sposób szczególny Jubileuszu , przy okazji propagowała wśród uczniów postawy ekologiczne jako jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
Zorganizowany został również „Marsz pamięci”, w którym wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przeszliśmy ulicami Jabłonki – Bory ze szkoły do Kościoła parafialnego św. Brata Alberta, gdzie o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna za Ojczyznę. Była ona celebrowana przez Proboszcza Grzegorza Łomzika. Podczas ceremonii ksiądz Grzegorz wygłosił patriotyczną homilię związana ze 100- leciem odzyskania Niepodległości Polski dając tym samym prawdziwą lekcję historii. Podczas mszy zaprezentował się poczet sztandarowy z naszej szkoły.

Po mszy uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory przedstawili zebranym spektakl, którego celem było zobrazowanie w skrócie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Podczas przedstawienia ukazano długoletni proces i zmiany zachodzące w Polsce w omawianym okresie, z uwzględnieniem wielkich postaci stulecia ( Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego). Przedstawienie przede wszystkim miało przypomnieć ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Ukazano niezwykłego ducha narodu, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Podczas przedstawienia uczniowie recytowali utwory poetyckie oraz śpiewali pieśni patriotyczne, które podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Artyści i organizatorzy tego wysmakowanego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak z małżonką, Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej pani Grażyna Pilch oraz jej zastępca pani Jadwiga Zborek.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawiło, że w zabieganym życiu przystanęliśmy na chwilkę i wspomnieliśmy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Ostatnim punktem uroczystości było zawieszenie flagi Polski na maszcie, który został specjalnie na tę okazję umieszczony koło kościoła Św. Brata Alberta .Uczniowie oraz nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili też znicze pod pomnikiem Jana Pawła II .

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE 2018

 Dzień Edukacji Narodowej – to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy „Karta praw i obowiązków nauczyciela”. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 październik 1773 roku.
Święto jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi przedszkoli i szkół wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.
Dnia 15 października o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej w Jabłonce- Bory odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści pięknym przedstawieniem pt. „Skąd się wziął nauczyciel”, kabaretem oraz piosenkami uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Wychowankowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli, ich poświęcenie i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Maria Pilch, która mówiła o pięknej , ale trudnej pracy nauczyciela. Podziękowała współpracownikom za ich zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości, wręczyła też wszystkim nauczycielom Nagrody Dyrektora.

Finałem uroczystości było wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Pauliny Palenik. Złożyła ona życzenia , a następnie pozostali członkowie SU wręczyli nauczycielom upominki. Do okolicznościowych życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Jabłonka –Bory, którzy na ręce pani dyrektor przekazali Członkom Rady Pedagogicznej wspaniały prezent oraz przygotowali pyszny poczęstunek.

Uroczystość Dnia Nauczyciela przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ORAWSKIM CENTRUM KULTURY

Co roku w Orawskim Centrum Kultury odbywają się obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których spotykają się czynni i emerytowani pracownicy gminnej oświaty. Gospodarzem uroczystości jest Wójt Gminy Jabłonka  Antoni Karlak. .
 Tegoroczny Dzień Nauczyciela w OCK odbył się 11 października 2001 8roku o godzinie 18.30. Zebrani zobaczyli specjalny, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory.

Występ naszych uczniów i ich niezwykłe zdolności aktorskie zachwycił wszystkich !

Święto Pieczonego Ziemniaka

w Szkole Podstawowej Jabłonka- Bory

Piękna jesienna pogoda dała możliwość zorganizowania pikniku integracyjnego, który odbył się 19.09.2018.

Przy szkole zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na grillu kiełbaski i ziemniaki , a w garnku bulgotała zupa jarzynowa, której degustacja sprawiła wszystkim dużo przyjemności. Dzień był świetną okazją do zorganizowania dla uczniów różnych zabaw, rozgrywek sportowych i konkursów plastycznych. Zajęcia przeprowadzane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu . Tego dnia wszyscy doskonale się bawili i tryskali dobrymi humorami!