Wydarzenia

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny i rozpoczęły się wakacje.

Były nagrody: za najlepsze wyniki w nauce; za wzorową frekwencję, za oszczędzanie w SKO; za udział w konkursach przedmiotowych (tutaj szczególnie gratulowaliśmy piątego miejsce w konkursie wiedzy o Janie Pawle II i dojście do finału w Białymstoku, Natalki Paś).

A na zakończenie spotkanie z wyjątkowym gościem, księdzem Misjonarzem Krzysztofem Kasprzakiem, naszym rodakiem, który opowiedział o swojej szkole w Tanzanii.

Pożegnanie klasy ósmej

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego odbyło się uroczyste pożegnanie klasy ósmej. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali program artystyczny oraz prezentację multimedialną. Były skecze, kabarety podczas których rozbrzmiewała piosenka „Szczęśliwej drogi już czas”. U niektórych uczniów uroniły się sentymentalne krople łez zwłaszcza podczas przemówienia Pani Dyrektor.

Po programie artystycznym klasy ósmej, młodsi koledzy z siódmej klasy pożegnali ich na wesoło i wręczyli drobne upominki. Na koniec uroczystości klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawcą, nauczycielami i z rodzicami oraz tradycyjnie posadzili symboliczne drzewko.

4 czerwca 2019 r. – spotkanie z pszczelarzem

Brzęczą pszczółki nad lipiną
Pod błękitnem niebem;
Znoszą w ule miodek złoty,
Będziem go jeść z chlebem.

A wy, pszczółki pracowite,
Robotniczki boże!
Zbieracie wy miody z kwiatów,
Ledwo błysną zorze.

A wy pszczółki, robotniczki,
Chciałbym ja wam sprostać,
Rano wstawać i pracować,
Byle miodu dostać!
(Maria Konopnicka „Pszczółki”)
Życie pszczółek zostało przybliżone uczniom szkoły przez pana Jana Świdronia – pszczelarza, wielkiego pasjonata, który w niezwykle ciekawy i absorbujący sposób przedstawił wiele informacji na temat pszczół, ich zorganizowanego życia, a także pasjonującej i jak bardzo potrzebnej pracy pszczelarza. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak ważna jest praca pszczół, co oprócz miodu produkują, jak żyją, jakie są rodzaje pszczół, skąd biorą się owoce, jak wygląda ul i wiele innych ciekawych informacji ….


Spotkanie z ciekawymi Orawianami

       W dniu 7 czerwca gościł w naszej szkole znany artysta- rzeźbiarz i gawędziarz Bogdan Pieróg. Po krótkim wykładzie na temat rzeźbiarstwa odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie z wielkim zapałem dłutkami próbowali rzeźbić w drzewie. Uświadomili sobie jak to jest trudna i ciężka praca. Na zakończenie zajęć artysta opowiedział swoją gadkę.

DZIEŃ RODZICÓW

Dzień Ojca i Dzień Matki  to święta będące wyrazem szacunku dla rodziców, obchodzone są corocznie w wielu krajach.
Dla dzieci rodzice to  najważniejsze osoby w życiu, należy więc dbać i pielęgnować  więź między nimi.
Jak co roku,  Szkoła Podstawowa w Jabłonce – Borach świętowała Dzień Mamy i Taty.
Dnia 30.05.2019 r. dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet.

Sala gimnastyczna stała się kolorową łąką, na której dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej zaprezentowały swój program artystyczny pt. „ Marzenie Biedronki”.
Uczniowie z klasy II i III wystawili przedstawienie pt. „ Rzepka”, zaś cała uroczystość przeplatana była wierszami i piosenkami w wykonaniu uczniów z klas IV- VIII.


Po wspaniałych występach w których uczniowie i zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym pani dyrektor Maria Pilch złożyła przybyłym serdeczne życzenia i zaprosiła na na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna.


Po uroczystej akademii odbyło się również spotkanie uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej Jabłonka-Bory z funkcjonariuszem policji z Nowego Targu. Głównym tematem spotkania było „Bezpieczeństwo” czyli przypomnienie procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia uczniów przestępczością i demoralizacją oraz w sytuacjach zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem agresji i przemocy występujących na terenie szkoły. Zostały również przypomniane zasady bezpiecznego poruszania się w sieci oraz zachowaniu ostrożności podczas wakacji.

Jak rozweselić Ziemię – apel z okazji Dnia Ziemi

W dniu 27 maja odbył się apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany przez uczniów klasy piątej pod kierunkiem pani I. Palenik.
Przedstawienie ekologiczne składało się z inscenizacji „Jak rozweselić Ziemię.
Uczniowie przypomnieli widzom czym jest ekologia i jak działalność człowieka może niszczyć środowisko jeśli człowiek o nie nie dba. Poprzez piosenki i wiersze uczniowie podkreślili bezcenną wartość przyrody. Po zakończonym apelu uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami udali się na sprzątanie terenu wokół szkoły.

Uroczysty apel z okazji Świąt Majowych

  W dniu 30 kwietnia 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja oraz 8-ej rocznicy beatyfikacji i 5-tej rocznicy kanonizacji papieża Polaka Jana Pawła II. Głównym mottem tej uroczystości były słowa „Bóg  – Honor – Ojczyzna”. Na tę okoliczność przygotowano montaż słowno – muzyczny rozpoczynający się od Hymnu Polski.
W akademii brali udział uczniowie od klasy IV do klasy VIII. Oprócz przypomnienia historycznych wydarzeń zapisanych w wierszach i tekstach źródłowych chór prowadzony przez Panią I. Palenik odśpiewał pieśni na tę okoliczność: „Witaj majowa jutrzenko”, „Mury”, „Ojczyzno” oraz ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”, uczennica klasy V przepięknie zagrała na skrzypcach „Na Wawel, na Wawel”. Przypomniano również o 2 Maja Święcie Flagi RP oraz 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nad przygotowaniem akademii  czuwała P.J.Dziurczak.

Po zakończeniu akademii Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości oraz pogratulowała uczennicom klasy VIII i VII wzięcia udziału w wojewódzkim etapie konkursu „Myśli Jana Pawła II”, który odbył się 29 kwietnia w Krakowie. Uczennica klasy VII przeszła do etapu ogólnopolskiego i będzie reprezentować województwo w Białymstoku 22 maja.Serdecznie gratulujemy.

Akcja -” Zaczytaj się na przerwach”

15 maja 2019 roku 62 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jabłonce – Bory wzięło udział w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja była realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zaś patronat nad akcją objęła pani Ewa Rawa – Lubelski Kurator Oświaty.

Akcję czytelniczą w SP Jabłonka – Bory zorganizowała pani Agata Król – nauczycielka j. polskiego. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie daje wiele korzyści, uświadomienie że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i miejscu.
Czytanie ulubionych książek podczas przerw przez uczniów zostało poprzedzone krótką akademią, która miała uzmysłowić dzieciom, że czytanie jest ciekawe, a książka może być prawdziwą „przyjaciółką” , która pocieszy , wzbogaci wiedzą.
Tego dania również uczniowie z klasy VIII spotkali się z dziećmi z klasy ‘0’ i czytali im baśnie.
Byłą to ogromna frajda zarówno dla kończących szkolę ósmoklasistów, jak i najmłodszych wychowanków naszej szkoły.

Mam Talent

21 marca 2019 z okzaji ,,Pierwszego dnia wiosny ” w Szkole Podstawowej Jabłonka-Bory uczniowie wzięli udział w konkursie ,,Mam talent”, który został ogłoszony dwa tygodnie wcześniej przez Samorząd Szkolny. Zgłosiło się wielu uczestników, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności przed resztą społeczności szkolnej. Były to m.in. osoby które grały na instrumentach muzycznych, gimnastyka, pokaz karate kid, śpiew piosenek w języku polskim i angielskim, układanie kostki Rubika, taniec. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone, a miejsca zostały przyznane w oparciu o wybraną kategorię (śpiew, taniec, sport, itp.).
Gra na instrumencie muzycznym:
I miejsce – Weronika Nowak – gitara klasyczna
II – Klaudia Lenart – skrzypce
III – Magdalena Stachulak – flet

Śpiew piosenek
I miejsce – Laura Gwadera – All of me
II – Wioletta Czaja – Środa, Czwartek
III – Ewelina Klimasara i Nikola Wontorczyk – Best Friends


Sport
I miejsce – Oliwia Wontorczyk – gimnastyka
II – Oliwer Gwadera i Kacper Litwiak – pokaz Karate Kid

Pozostałe kategorie
I miejsce – klasa pierwsza i oddział przedszkolny – przedstawienie o wiośnie, piosenka ruchowa

II – Nikola Albertusiak i Julita Pawlak – taniec nowoczesny

III – Patryk Pawlak – układanie kostki Rubika

Wyróżnienie otrzymał Eryk Nowak – pokaz tygryska


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku -Samorząd Szkolny.
Ponad to każda klasa musiała się ubrać na kolor który wylosowali.

Dzień Matematyki
w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory

   12 marca po raz drugi w naszej szkole zorganizowany został Dzień Matematyki.
Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Poprzez organizację tego dnia, chcieliśmy dać uczniom klas IV – VIII trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inną, rozrywkową stronę. Obchody święta matematyki miały charakter konkursu międzyklasowego.
Nad poprawnością przebiegu turnieju czuwało szacowne jury w składzie: p. Sylwia Sandrzyk i p. Katarzyna Jaromin.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Matematyki była: „Matematyka dzika” czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką.
Każda klasa odpowiadała na pytania w postaci prezentacji Microsoft PowerPoint z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Turniej składał się z 24 pytań.

Drugą konkurencją była prezentacja Królowych Nauk na wybiegu.


W tegorocznym Dniu Matematyki do wygrania był bon o wartości 100zł na pizzę, ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Jabłonce.
Zwyciężyli uczniowie klasy szóstej. Serdecznie gratulujemy!!!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i cieszymy się z zaprezentowanej wiedzy.
organizator: Litwiak Elżbieta

Dzień Kobiet
8 marca Dzień Kobiet w naszej szkole było bardzo kolorowo, a to za sprawą kwiatów które otrzymały dziewczyny, kobiety z okazji ich święta.
Samorząd szkolny również przygotował tulipana dla swoich pań, złożył życzenia i przygotował krotki program artystyczny pt. ,,Różne typy kobiet”. Chłopcy mieli za zadanie przebrać się za dany typ kobiety i ją przedstawić – pomagał im w tym podkład muzyczny. Było dużo śmiechu, gdyż płeć męska wywiązała się z tego zadania na medal.
                                                                        

Akcja charytatywna w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory
Wyślij pączka dla Afryki”

    W tym roku już po raz trzeci społeczność naszej szkoły postanowiła trochę inaczej uczcić ostatki. Nie zajadaliśmy się jak zwykle pączkami, ale zamiast tego postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Wzięliśmy udział w akcji charytatywnej , której celem, jak informują organizatorzy Fundacja Kapucyni i Misje, było „ pozyskanie środków na projekty realizowane w RŚA i Czadzie. Datki pozyskane w ramach akcji zostaną przeznaczone na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.

W organizację i przeprowadzenie akcji charytatywnej zaangażowało się sporo osób o wielkim sercu. W Tłusty Czwartek (28 lutego) już od samego rana uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory, którzy należą do Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzedawali pączki przy kościele św. Brata Alberta w Jabłonce- Borach. Zaś w godzinach od 9.00- 11.00 grupy uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli sprzedawały pączki wśród mieszkańców Jabłonki – Bory oraz właścicieli firm, sklepów i innych instytucji działających w naszej miejscowości. Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie na naszą inicjatywę, chętnie wrzucali pieniądze do puszek i popierali nasze działania. Bardzo dziękujemy tym, którzy wsparli finansowo naszą akcję.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce księdza proboszcza Grzegorza Łomzika, który bardzo zaangażował się w organizację i przeprowadzenie naszej inicjatywy.
   Z dumą stwierdzamy, że akcja zakończyła się sukcesem i zamiast brzucha urosły nam ogromne serducha. Udało nam się zebrać sporą kwotę, która zostanie przesłana na konto Fundacji Kapucyni i Misje.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Jabłonce- Borach często włącza się w różnego typu akcje charytatywne. Mamy świadomość, że mają one ogromną wartość wychowawczą, wyrabiają w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, uczą współdziałania w grupie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że : „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Dyskoteka andrzejkowa

W ostatni czwartek przed adwentem odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Młodsze klasy bawiły się od godziny 13 do 15, natomiast starsze od 16 do 19.30.
Samorząd szkolny przygotował wr
óżby dla klas 0-3, natomiast starsze dzieci brały udział w programie rozrywkowym „Jaka to melodia”, gdzie należało wykazać się znajomością piosenek oraz ich autorów.

Każda klasa miała swojego reprezentanta. Zmagania uczestnik
ów zakończyły się po trzech rundach do finału doszła uczennica klasy ósmej.
Dzień Zakochanych
14 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa połączona z Dniem Zakochanych. Tydzień wcześniej została ogłoszona poczta walentynkowa, w której chętnie brały udział dzieci ze wszystkich klas.


Kartki walentynkowe rozdane były 14 lutego otrzymywali je nie tylko uczniowie, ale też i nauczyciele. Dla niekt
órych ilość otrzymanych kartek była miłym zaskoczeniem. Całej zabawie towarzyszyła miła atmosfera.
                                  

Bal Karnawałowy

W czwartek 14 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy.
Od godziny 12.30 do 15.00 bal przebierańców mieli najmłodsi.
Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca.
Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców, które przeplatane były zabawami oraz konkursami, zwycięzcy byli nagradzani cukierkami.
Wszystkie dzieci również czekały na rozstrzygnięcie konkursu „na najładniejszą maskę karnawałową”. Po prezentacji masek jury ogłosiło zwyciężczynie: w klasie I Katarzynę Pawlak, w klasie II Martynę Czaja, w klasie III Magdalenę Stachulak, w przedszkolu Kingę Machaj.
W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców.
Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

KOLĘDOWANIE W SZKOLE

Wspólne, rodzinne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów świątecznych, łączy i raduje, co stanowi przecież istotę Świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 2. lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Jabłonce – Borach odbyło się„ Szkolne kolędowanie”, które powoli staje się naszą tradycją. Dzięki wspólnej inicjatywie Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej udało się zorganizować to miłe wydarzenie.

Impreza rozpoczęła się o 16.00, nie zabrakło pysznego jedzenia, które przygotowały mamy z Rady Rodziców oraz pięknej oprawy muzycznej, o którą zadbała kapela państwa Lenartów.
Celem imprezy było zebranie dodatkowych pieniędzy na rzecz naszej placówki.

  Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne kieruje szczególne podziękowania na ręce pani Aliny Dziurczak, pani Jadwigi Cichoń, pani Agaty Pawlak, pani Anety Pawlak, pani Jolanty Wontorczk, pani Moniki Czaja, pani Beaty Paś, pani Beaty Klimasary.
To dzięki ich zaangażowaniu oraz ogromnej pracy impreza obyła się i przebiegła w tak miłej atmosferze.

Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej Sali uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami i p. Dyrektor przywitali swoich dziadków. Klasy przygotowały piękny występ artystyczny.

Klasa II-III wraz z panią Ewą G. przedstawiła na wesoło RZEPKĘ J. Brzechwy. Na twarzach dziadków widać było wielką radość, dziadkowie z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta.

Dzieci wraz z rodzicami przygotowały dla zaproszonych gości słodki poczęstunek. Na koniec wszyscy na stojąco odśpiewali 100 lat, a najmłodsi wręczyli gościom własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, był to dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przyjęciu, a także upiekli ciasta oraz towarzyszyli podczas imprezy.

Sukces Naszego ucznia na Ogólnopolskim Turnieju Karate

Oliwer uczeń naszej szkoły zajął  I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin kan Puchar Ziemi Żywieckiej w kategorii KATA. Pani dyrektor i cała społeczność gratulowali Oliwerowi tego sukcesu.

Na koniec Oliwer zaprezentował się nam wszystkim.

Pożegnanie kolegi z klasy V

Przed feriami Pani Dyrektor oraz uczniowie szkoły pożegnali się z kolegą Fabianem, który przeniósł się do innej szkoły.

Szczególnie pożegnali go uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią.

Żywa lekcja historii – spotkanie z aktorami 07,12,2018

 

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 11.01 odbyło się spotkanie uczniów szkoły z funkcjonariuszami policji z Jabłonki. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych” oraz „Zagrożenia w sieci”

Uroczysta Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Dnia 21 grudnia 2018 roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Maria Pilch powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia.
Ks. proboszcz Grzegorz Łomzik pobłogosławił opłatki – wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

Podczas uroczystości dzieci z klasy V i VI zaprezentowały akademię, podczas której przybliżyły różne tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
W trzeciej część uroczystości chór szkoły wykonał pastorałki i kolędy .
Profesjonalne wykonanie i treść pastorałek wywołały w widzach widoczne wzruszenie.
Życzenia, kolędy, akademia pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

   Uroczystość ta stworzyła uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwiła poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie z Marcinem Wierzbiakiem
W czwartkowe popołudnie (20.12.2018r.) do Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory zawitał gość, któremu nie brak pozytywnej energii i uporu. 22-letni Marcin Wierzbiak, mieszkaniec Zubrzycy Dolnej, na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości… postanowił przebyć Polskę wzdłuż jej granic, która liczy 3511 km. Założył sobie, że cała wyprawa zajmie mu 100 dni i tak się też stało. Marcin przebył granicę pieszo, kajakiem i rowerem. Jest człowiekiem pełnym entuzjazmu i wiary a optymizmem i doskonałym humorem potrafi zarażać wszystkich wokół.


Podczas swojej wędrówki, nasz Gość spotykał się z ludzką życzliwością i zrozumieniem dla swojego przedsięwzięcia. Jak podkreślił w rozmowie, Polska jest pełna pozytywnych, gościnnych i otwartych ludzi a krajobraz naszej Polski zachwyca, o czym mogli się przekonać nasi uczniowie podziwiając zdjęcia zrobione przez Marcina. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mieli mnóstwo pytań do Marcina, który bardzo chętnie na nie odpowiadał.

Kiermasz bożonarodzeniowy

Działające w naszej szkole – Szkolne Koło Caritas w ubiegłą niedzielę tj. 16.12.2018r. w ramach wolontariatu zorganizowało przy Kościele sprzedaż bożonarodzeniowych stroików i ozdób. Wykonali je uczniowie naszej szkoły wraz z p. Justyną Kozak oraz p. Elżbietą Litwiak.
Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony m.in. dla księdza Krzysztofa Kasprzaka, który jest misjonarzem w Afryce.

Również w szkole jest na bieżąco prowadzona akcja- ciasta i słodkości dla Afryki, podczas której uczniowie własnoręcznie przyrządzają ciasteczka, babeczki, galaretki oraz je sprzedają.
Czas zbliżających się świąt niech będzie okazją do pomocy naszym bliźnim.
Spotkanie uczniów z panią dietetyk
W dniu 23.11.w naszej szkole odbyło się dla wszystkich uczniów spotkanie z panią dietetyk.
Omówiła ona szczegółowo piramidę żywienia oraz znaczenie ruchu dla poprawy funkcjonowania naszego organizmu.

Uczniowie odpowiadali na pytania quizy i zadania konkursowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Wyjazd do Orawskiego Parku Etnograficznego
w Zubrzycy Górnej

W dniu 14 listopada 2018r. uczniowie z klas I-III oraz IV-VI wzięli udział w wyjeździe do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
Na miejscu odbyły się warsztaty w ramach programu Bon Kultury pt. „Orawskie talorki weselne”.
Uczestnicy po krótkiej prelekcji samodzielnie tworzyli różne wzorki na rozdanych drewnianych talerzykach po czym mogli zabrać do domu na pamiątkę swoje prace. Po powrocie uczniów ze skansenu wszyscy mogliśmy podziwiać ich wytwory.

Gawędziarka Orawska w naszej szkole.

W dniu 09 listopada 2018r. gościliśmy w naszej szkole wybitną gawędziarkę orawską Panią Irenę Grobarczyk z Zubrzycy Górnej.

Spotkała się ona najpierw z młodszą grupą czyli z przedszkolakami i uczniami I – III klasy a później na sali gimnastycznej z grupą starszą czyli klasami od IV do VIII.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się bardzo wiele na temat twórczości artystki np. jak powstaje gadka orawska, ale też wzięli udział w konkursie przeprowadzonym przez Panią Irenę dotyczącym znajomości słownictwa gwarowego.

Po miłym spotkaniu SU wraz z nauczycielami podziękował Pani Irenie za przybycie, poprosił o wpis do kroniki szkolnej i zaprosił na kolejne spotkanie w naszej szkole.

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej
Jabłonka – Bory

11 listopada 1918 r. spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To właśnie dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się dzięki niebywałemu poświęceniu i bohaterstwu naszych przodków.

Dnia 2 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory odbyła się niezwykła uroczystość, której celem było upamiętnienie i uczczenie Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia nasza szkoła przyozdobiona była w biało- czerwone flagi, na ubraniach uczniów pojawiły się kotyliony, a w ich rękach dumnie powiewały flagi. Setna rocznica odzyskania niepodległości była okazją do przybliżenia społeczności szkolnej 100- letniej historii państwa polskiego, jego dorobku w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, literatury oraz ukazanie przemian gospodarczych, politycznych i społecznych, jakie dokonywały się w naszym kraju w owym czasie.
Uroczystość rozpoczęła się przeglądem pieśni patriotycznej. Celem konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznej i pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego, umacnianie świadomości narodowej , kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o jej suwerenność . Uczniowie poszczególnych klas prezentowali wylosowaną przez siebie pieśń patriotyczną. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w ramach którego uczniowie naszej szkoły wykonywali plakat pt. „ 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Komisja oceniająca prace brała pod uwagę wykorzystanie informacji z historii Polski, pojęć historycznych, symboli narodowych, a także kolorystyki patriotycznej. Kolejnym punktem podczas obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polską Niepodległości było zasadzenie przed budynkiem szkoły pamiątkowego dębu. Akcja miała na celu uczczenie w sposób szczególny Jubileuszu , przy okazji propagowała wśród uczniów postawy ekologiczne jako jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
Zorganizowany został również „Marsz pamięci”, w którym wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przeszliśmy ulicami Jabłonki – Bory ze szkoły do Kościoła parafialnego św. Brata Alberta, gdzie o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna za Ojczyznę. Była ona celebrowana przez Proboszcza Grzegorza Łomzika. Podczas ceremonii ksiądz Grzegorz wygłosił patriotyczną homilię związana ze 100- leciem odzyskania Niepodległości Polski dając tym samym prawdziwą lekcję historii. Podczas mszy zaprezentował się poczet sztandarowy z naszej szkoły.

Po mszy uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka – Bory przedstawili zebranym spektakl, którego celem było zobrazowanie w skrócie sytuacji politycznej kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Podczas przedstawienia ukazano długoletni proces i zmiany zachodzące w Polsce w omawianym okresie, z uwzględnieniem wielkich postaci stulecia ( Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego). Przedstawienie przede wszystkim miało przypomnieć ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Ukazano niezwykłego ducha narodu, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Podczas przedstawienia uczniowie recytowali utwory poetyckie oraz śpiewali pieśni patriotyczne, które podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Artyści i organizatorzy tego wysmakowanego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak z małżonką, Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej pani Grażyna Pilch oraz jej zastępca pani Jadwiga Zborek.

Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawiło, że w zabieganym życiu przystanęliśmy na chwilkę i wspomnieliśmy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Ostatnim punktem uroczystości było zawieszenie flagi Polski na maszcie, który został specjalnie na tę okazję umieszczony koło kościoła Św. Brata Alberta .Uczniowie oraz nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili też znicze pod pomnikiem Jana Pawła II .

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE 2018

 Dzień Edukacji Narodowej – to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy „Karta praw i obowiązków nauczyciela”. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 październik 1773 roku.
Święto jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi przedszkoli i szkół wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.
Dnia 15 października o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej w Jabłonce- Bory odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści pięknym przedstawieniem pt. „Skąd się wziął nauczyciel”, kabaretem oraz piosenkami uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Wychowankowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli, ich poświęcenie i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Maria Pilch, która mówiła o pięknej , ale trudnej pracy nauczyciela. Podziękowała współpracownikom za ich zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości, wręczyła też wszystkim nauczycielom Nagrody Dyrektora.

Finałem uroczystości było wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Pauliny Palenik. Złożyła ona życzenia , a następnie pozostali członkowie SU wręczyli nauczycielom upominki. Do okolicznościowych życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Jabłonka –Bory, którzy na ręce pani dyrektor przekazali Członkom Rady Pedagogicznej wspaniały prezent oraz przygotowali pyszny poczęstunek.

Uroczystość Dnia Nauczyciela przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ORAWSKIM CENTRUM KULTURY

Co roku w Orawskim Centrum Kultury odbywają się obchody Dnia Edukacji Narodowej, na których spotykają się czynni i emerytowani pracownicy gminnej oświaty. Gospodarzem uroczystości jest Wójt Gminy Jabłonka  Antoni Karlak. .
Tegoroczny Dzień Nauczyciela w OCK odbył się 11 października 2001 8roku o godzinie 18.30. Zebrani zobaczyli specjalny, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory.

Występ naszych uczniów i ich niezwykłe zdolności aktorskie zachwycił wszystkich !

Święto Pieczonego Ziemniaka

w Szkole Podstawowej Jabłonka- Bory

Piękna jesienna pogoda dała możliwość zorganizowania pikniku integracyjnego, który odbył się 19.09.2018.

Przy szkole zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na grillu kiełbaski i ziemniaki , a w garnku bulgotała zupa jarzynowa, której degustacja sprawiła wszystkim dużo przyjemności. Dzień był świetną okazją do zorganizowania dla uczniów różnych zabaw, rozgrywek sportowych i konkursów plastycznych. Zajęcia przeprowadzane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu . Tego dnia wszyscy doskonale się bawili i tryskali dobrymi humorami!

 

Uroczysta akademia
z okazji uczczenia 227 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja, Święta Flagi, Święta Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.


Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie z klas IV-VII pod
opieką
Pani J. Dziurczak. Recytacja wierszy i śpiew pieśni
patriotycznych wprowadziły wszystkich w obchody świąt majowych. Akademię zakończyła prezentacja na temat historii Konstytucji 3 maja po której głos zabrała Pani Dyrektor. Dziękując za przygotowanie akademii, przypomniała równocześnie o zasadach bezpieczeństwa podczas dni wolnych
od zajęć w szkole.

Apel z okazji Dnia Ziemi

23.04 odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi.
Przygotowany przez uczniów klas IV IV pd kierunkiem p. I. Palenik. Uczniowie obejrzeli przedstawienie -„ Królewna Śmieszka”a następnie wysłuchali prezentacji na temat wpływu człowieka na środowisko.

Celem apelu było zachęcenie uczniów do refleksji nad swoim stylem życia oraz wzmocnienie przekonania, że życie w zgodzie z ekologią to inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Po apelu uczniowie klas starszych wraz z opiekunami wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Sąd nad papierosem

W ramach realizowanego w oddziale przedszkolnym programu antynikotynowego „Czyste powietrze wokół nas ” organizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Nowym Targu, dnia 12.04.2018r. odbyło się przedstawienie pt. Sąd nad papierosem”.
W przedstawieniu wystąpiły dzieci z przedszkola pod kierunkiem p. M. Bosak.
Tego dnia sala przedszkolna zmieniła się w salę sądową.
Wszystko odbywało się zachowaniem procedur obowiązujących na prawdziwej sali rozpraw.

Byli sędziowie prokurator i obrońca. Na sali pojawili się sami oskarżeni – papierosy eskortowani przez policjantów.

Na miejscu rozpraw znajdował się również prokurator oraz przesłuchiwani świadkowie: serce, płuca, nauczycielka, lekarz, dziecko palaczy.

Ostatecznie rozprawa zakończyła się wyrokiem skazującym.

Celem tego przedstawienia było ukazanie szkodliwości palenia papierosów i negatywnego wpływu nikotyny oraz dymu papierosowego na zdrowie człowieka.

Na przedstawienie zaproszeni zostali rodzice przedszkolaków, którzy z dumą patrzyli na swoich aktorów.

Po przedstawieniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie proszę”Nagrody otrzymały: Justyna Dziurczak, Kamila Albertusiak,  A pozostałym uczestnikom pani dyrektor wręczyła nagrody pocieszenia i dyplomy uczestnictwa w programie „Czyste powietrze wokół nas „.

Wielkanocny apel

W środę 27.03 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w apelu wielkanocnym. Pod kierunkiem p. A. Król i I.Palenik uczniowie wystawili swoje przedstawienie podczas którego przypomnieli wielkanocne tradycje i zwyczaje.

Recytowane przez uczniów wiersze przeplatały pieśni religijne oraz obrazy o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Na zakończenie przewodniczący szkoły złożył wszystkim życzenia wielkanocne i wręczył drobne upominki p. dyrektor i nauczycielom.

By tradycji stało się zadość wszyscy usiedli do wielkanocnego śniadania przygotowanego przez p. B Gawlik.

Jak co roku 21 marca obchodzimy w szkole pierwszy Dzień Wiosny

Dzieci były przebrane na kolorowo a uczniowie klas IV- VII przygotowały piosenki w języku angielskim.

Organizator: H. Janowiak

12 marca 2018 roku w naszej Szkole – matematyka miała swoje święto – obchodzono Dzień  Matematyki.

Celem takiego dnia było pokazanie, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Obchody święta matematyki miały charakter konkursu międzyklasowego. Aby szanse były wyrównane konkurowali ze sobą uczniowie klasy IV z V i klasy VI z VII.

Nad poprawnością przebiegu turnieju czuwało szacowne jury w składzie: p. Agata Król, p. Iwona Palenik, p. Jerzy Palenik. Czas między konkurencjami umilony był wierszami, piosenkami i dowcipami, oczywiście matematycznymi.

Konkurs składał się z 4 konkurencji:

  • okrzyk matematyczny

  • Matematyka od kuchni” prezentacja multimedialna -turniej składał się z 24 pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. (Uczniowie na bieżąco poznawali wyniki, byli również zapoznawani z krótkim opisem zagadnienia związanego z pytaniem. Taka forma konkursu pełniła jednocześnie rolę edukacyjną.)

  • skojarzenia – hasła krzyżówkowe

  • Co wiem o mojej szkole? –szacowanie”

Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy VI

Drugie miejsce uczniowie klasy IV i VII

Trzecie miejsce uczniowie klasy V

Uczniowie świetnie się bawili i byli bardzo zaangażowani. Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał im inną stronę tej nauki oraz udowodnił, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Wszystkim uczestnikom zawodów matematycznych gratulujemy i cieszymy się z zaprezentowanej wiedzy.

organizator: Litwiak Elżbieta

W dniu 26.02.2018 w szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Drugi dzień drugiego tygodnia drugiego miesiąca to Dzień Bezpiecznego Internetu.
W tym roku jego hasło to „twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: lepszy Internet zaczyna się od Ciebie”. To dzień, w którym warto przypominać o tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci i jak można się przed nimi zabezpieczyć.
Przeprowadzono z uczniami pogadankę oraz zaprezentowano krótkie filmy.

organizator: J. Palenik

Akcja charytatywna w Szkole Podstawowej w Jabłonce – Borach

W tym roku społeczność naszej Szkoły postanowiła trochę inaczej uczcić ostatki. Nie zajadaliśmy się jak zwykle pączkami, ale zamiast tego postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Zorganizowaliśmy akcję charytatywną, której celem była zbiórka pieniędzy dla Lenki Cholewy. Dziecko cierpi na bardzo poważną i rzadką chorobę, wymagającą skomplikowanego i kosztownego leczenia za granicą.

W organizację i przeprowadzenie akcji charytatywnej zaangażowało się sporo osób o wielkim sercu. W Tłusty Czwartek 8 lutego już od samego rana uczniowie Szkoły Podstawowej Jabłonka- Bory wraz z nauczycielami sprzedawali pączki wśród mieszkańców Jabłonki- Bory oraz właścicieli firm, sklepów i innych instytucji działających w naszej miejscowości. Ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie na naszą inicjatywę, chętnie wrzucali pieniądze do puszek popierając nasze działania. Bardzo dziękujemy tym, którzy wsparli finansowo naszą akcję.

W naszej szkole odbył się też charytatywny kiermasz ciasta. Jego celem była również zbiórka pieniędzy na pomoc małej Lence, pilnie potrzebującej leczenia za granicą. Wszystkie wypieki przyniesione na kiermasz przygotowali uczniowie i rodzice naszej Szkoły . Przez dwa dni uczniowie sprzedawali ciasta, ciasteczka i babeczki na przerwach międzylekcyjnych. Słodkości kupowali uczniowie, dzieci z przedszkola, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły. Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania uczniom oraz rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami oraz niezwykle atrakcyjną formę ich sprzedaży.

Również podczas zabawy karnawałowej wolontariusze rozprowadzali fanty, które przekazali uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie bardzo chętnie kupowali zabawki, książki, biżuterię przekazując swoje oszczędności na rzecz Lenki.

Bardzo dziękujemy również pani Dziurczak, mamie działającej w Radzie Rodziców naszej Szkoły. Przekazała ona spore zapasy napojów, które zostały sprzedawane wśród uczniów, pieniążki zaś zostały przekazane mamie małej Lenki.

Łączna kwota, którą udało nam się zebrać podczas akcji charytatywnej na rzecz Lenki to 3600 zł.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Jabłonce- Borach często włącza się w różnego typu akcje charytatywne. Mamy świadomość, że mają one ogromną wartość wychowawczą, wyrabiają w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, uczą współdziałania w grupie. Uczniowie naszej szkoły maja świadomość tego, że : „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku.

W tych dniach seniorowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 21.01.2018 r. o godzinie 12.00 w Szkole Podstawowej Jabłonka – Bory odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, która powitała wszystkich gości ciepłymi słowami. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Na początku wystąpiła klasa 0, która piosenką i wierszami wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Utalentowanymi aktorami okazali się uczniowie z kl. I, II i III, którzy zaprezentowali ciekawe przedstawienie. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. W kolejnej części uroczystości wystąpiły klasy starsze, które popisywały się zdolnościami aktorskimi wystawiając jasełka.

Wigilia w Szkole Podstawowej w Jabłonce – Bory

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Jabłonce – Bory to też jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykamy się wraz z zaproszonymi gośćmi przy wspólnej wigilii. Co roku udaje się nam zachować ducha świąt Bożego Narodzenia, czy to dzięki obecności księdza, który modlitwą rozpoczyna Wigilię, czy za sprawą jasełek, czy też wspólnemu kolędowaniu .
W tym roku uczniowie klas IV, V, VI i VII pod kierunkiem pani Elżbiety Litwiak oraz pani Agaty Król przygotowali żartobliwo – refleksyjną inscenizację jasełek.
22 grudnia w naszej szkole już od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój szkoły, składający się m.in. z cudownej choinki ubranej ręcznie robionymi ozdobami i tradycyjnej szopki, pachnącej świeżym siankiem. Oficjalnie uroczystą wigilię rozpoczęliśmy o godzinie 12.00 programem artystycznym , który składał się z pięknego przedstawienia
pt. „ Jasełka z gwiazdami”.

W barwnych strojach, z wielkim przejęciem i zaangażowaniem młodzi artyści odegrali swoje role. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, spieszących do szopki pastuszków ,królów oraz niebiańskich gwiazd. Aktorzy przypomnieli wszystkim sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej, tułaczkę Maryi i Józefa, pokłon pasterzy i monarchów.

Stroje, świetna gra uczniów oraz cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
Kolejno głos zabrał ks. proboszcz Grzegorz Łomzik, który wygłosił modlitwę oraz skierował do zebranych wiele miłych i ciepłych słów.

Po Jasełkach pani dyrektor Maria Pilch przekazała uczestnikom spotkania życzenia świąteczne oraz oficjalnie rozpoczęła wigilię szkolną.

Wszyscy obecni złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem.
Tradycyjnie po opłatku zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy i delektowaliśmy się potrawami przygotowanymi przez uczniów, wychowawców i rodziców.


Po wspólnym kolędowaniu, świątecznych życzeniach, wyśmienitym posiłku i spędzonych radosnych chwilach rozeszliśmy się w doskonałych nastrojach, udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić w nowym roku 2018 w pełni sił i z nową energią do pracy .

Żywa lekcja przyrody

W piątek 16 grudnia w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody, której bohaterami były jaszczurki. Prowadzący przybliżył uczniom wiele informacji dotyczących życia przedstawionych jaszczurek. Każdy uczestnik mógł zobaczyć i dotknąć zwierze. Żywe lekcje przyrody to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci i w przyszłości może będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.

W dniu 04.12.2017 odbyła się pogadanka na temat: „Bezpieczeństwa dzieci” z młodszym brygadierem Państwowej Zawodowej Straży Pożarnej panem Bartoszem Worwą

Andrzejki szkolne i wybory mistera szkoły

Rodzice przygotowali dla swoich dzieci przepyszne jedzenie napoje a samorząd szkolny wraz z nauczycielami przeprowadzili wróżby Andrzejkowe oraz tańce integracyjne.

Podczas zabawy andrzejkowej został rozstrzygnięty konkurs na mistera szkoły. Dzięki  tajnemu głosowaniu dziewczynki wyłoniły trzech kandydatów: Patryk P.  Adrian G. Adrian P. którzy później prezentując swe wdzięki i talenty chcieli zasłużyć na miano mistera szkoły.

 W  finale najwspanialszym chłopakiem w szkole okazał się Patryk Pawlak. Zwycięzca otrzymał słodkie co nieco.

10.listopada w Szkole Podstawowej Jabłonce – Bory obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

Z tej okazji uczniowie klas: IV,V,VI,VII przygotowali akademię                 „Nasza droga do niepodległości”. Ideą powyższego programu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na tematykę patriotyzmu.                                W trakcie uroczystości w skrócie zostały omówione najistotniejsze wydarzenia historii Polski od XVIII do XX wieku.
Odwołując się do powstań narodowowyzwoleńczych ukazano, że wolność od zawsze wpisana była w dusze Polaków i jest to skarb, który nasi rodacy okupili najwyższą ceną czyli – życiem. 

Obchodzimy dzień życzliwości 21.11.

Dzieci z każdej klasy wybrały spośród siebie najżyczliwszą osobę. Uczniowie ci zostali przedstawieni i nagrodzeni dyplomami na krótkim apelu.

W czasie dnia życzliwości oczywiście obowiązywał kolor żółty. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami prezentowały się na forum szkoły. Najlepiej ubraną klasą okazała się klasa V

W dniu 26.10. odbyło się spotkanie z policjantem.
Dzieci  zainteresowaniem wysłuchały i oglądnęły prezentację na temat:
„Bezpieczeństwo na drodze oraz w internecie”

Ślubowanie klasy pierwszej 19.10.2017

Dzień Nauczyciela w naszej szkole

W dniu 13 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej.

 Odbyła się uroczysta gala wręczenia 

ZŁOTYCH JABŁEK Z JABŁONKI

Gala uhonorowała nie tylko zasłużone osoby, ale miała również uświadomić wszystkim, że jabłko wpłynęło na historię świata, a przez to także naszej 450 letniej  Jabłonki.

Były również wierszyki i piosenki.

Na koniec uczniowie zaśpiewali sto lat

Rodzice również dopisali i  w nawiązaniu do Jabłek przygotowali pyszną szarlotkę.

Coroczne tradycyjne ognisko integracyjne.

W pierwszych tygodniach września w naszej szkole organizowane jest ognisko integracyjne, pdczas którego gtowana jest zupa jarzynowa, i pieczone są kiełbaski. Dzieci doskonale się bawią uczestnicząc w zabawach, konkursach i rozgrywkach sportowych.

Przedszkolaki policzone, rozpoczynamy zabaę!
RAZ, DWA , TRZY BABA JAGA PATRZY !!

Jak to dawno graliśmy w klasy…..

Chłopcy grają, a tymczasem zupa już się gotuje, no i trzeba zamieszać

Oj; oj; Panie skupmy się, czy na pewno wszystko dałyśmy do zupki?? Będzie dobra czy nie??

 Panie, bo już czas !! Trudno próbujemy !!

                   Pojawiły się pierwsze głodomory

Wszysko było baaardzo smaczne

Niezwykły gość w naszej szkole!

Na początku września już po raz kolejny odwiedziła nas wspaniała dziewczynka – Lenka Cholewa. Wraz z mamą przyjechała, aby spotkać  się z uczniami naszej Szkoły i podziękować za nakrętki, które od dłuższego czasu zbieramy, by jej pomóc. Dziewczynka choruje na bardzo rzadką i poważną chorobę. Lena urodziła się z wadą rozwojową obu nóg, wymagającą skomplikowanych i drogich operacji.

Prawda że słodka

Lenka jest niezwykła, zawsze radosna, uśmiechnięta, chętna do zabawy z dziećmi. Podczas wizyty mama dziewczynki opowiedziała nam o chorobie swojej córki i jej kosztownym leczeniu.

Wszyscy bardzo się wzruszyli i deklarowali chęć dalszej pomocy. Liczymy, że Lenka jeszcze nas odwiedzi i będzie szybko dochodziła do zdrowia. Udział w akcji charytatywnej na rzecz Lenki  pokazuje, że czasem trzeba włożyć niewiele wysiłku, aby odmienić czyjeś życie. Mała niepozorna nakrętka może zdziałać cuda!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

w Szkole Podstawowej w Jabłonce- Borach

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017  tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną przez proboszcza Grzegorza Łomzika w kościele parafialnym w Jabłonce – Borach. Dalszy ciąg uroczystości przebiegał w naszej Szkole, gdzie odbyła się część  artystyczna zaprezentowana przez uczniów klasy V i VI.

Następnie pani dyrektor Maria Pilch wspólnie z wychowawcami wręczyła nagrody i dyplomy dla uczniów kl. I-VI, którzy uzyskali najwyższą średnią i otrzymali świadectwo z paskiem . Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców. Dla wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników obsługi był to rok wytężonej pracy.

Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

W dniu 22 czerwca chętni uczniowie wzięli udział w TALENT SHOW.

Były występy indywidualne i grupowe.

Pierwsze miejsce zajęła klasa VI

W czerwcu odwiedził nas misjonarz pracujący w Afryce, który pochodzi z naszej miejscowości.

 

 Misjonarz Krzysztof bardzo ciekawie opowiadał o życiu afrykańczyków, pokazywał ciekawe zdjęcia, przedmioty a nawet próbował nauczyć naszych uczniów kilka podstawowych słów afrykańskich. Na zakończenie Pani dyrektor z uczniami dziękując Krzysztofowi przekazała dar pieniężny, który uzyskaliśmy dzięki zorganizowaniu pikniku na placu szkolnym.

 

1 czerwca jak w każdej szkole obchodziliśmy

Dzień Dziecka

Dzień dziecka był zorganizowany na sportowo.                                                                             Po zbiórce dzieci  powitaniu i złożeniu życzeń przez Panią dyrektor Marię Pilch rozpoczęto świętowanie.

Dzieci młodsze klas O – III oprócz zabaw startowały w takich konkurencjach jak:       kręgle, tor przeszkód na czas.

Dzieci klas starszych startowały w różnych konkurencjach: rzuty do kosza, rzut do celu, tor przeszkód na czas. Po zawodach indywidualnych była przerwa na kiełbaskę grillowaną przez Panie nauczycielki. Były również  ciasteczka oraz soki ufundowane przez komitet rodzicielski.

Po przerwie uczniowie klas starszych rozegrali mecz w piłkę ręczną a potem pomiędzy tymi samymi drużynami rozegrano mecz piłki nożnej.

Po zakończeniu rozgrywek zostały wręczone symboliczne dyplomy ufundowane przez komitet rodzicielski.

Dzień Mamy i Taty                                                         Coroczne święto z okazji Dnia Mamy i Taty miało miejsce w piątek, 26 maja 2017 r.  Spotkanie przygotowały wszystkie dzieci uczęszczające do naszej szkoły.               Wychowankowie przygotowali: przedstawienie, piosenki i tańce, wiersze tematyczne oraz kabarety.  Wszystko dla swoich rodziców.                                                                             Podziękowań, braw i pochwał tego dnia nie brakowało.

Dzień Mamy – to wyjątkowe święto każdy z nas je zna i szanuje.  Wychowawcy znają rolę mamy w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe i otwarte na innych.

 Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie oraz złożyła życzenia dla mam.

Na koniec uczniowie wręczyli rodzicom różę oraz własne upominki. Wielką atrakcją okazał się poczęstunek przygotowany przez wychowanków pod opieka nauczycieli. Każdy ze smakiem chrupał pyszne mu finki, i słodkie ciasteczka.

AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA I DNIA PAPIEŻA

Noc w Bibliotece z 06.04.2016 na 07.04.2017 poświęcona twórczości H.Ch. Andersena.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do starszaka. Są to najważniejsze cele przyświecające akcji Nocy Bibliotek.
Tegoroczne hasło naszej uroczystości to „ Magiczny świat Andersena! Przygotowania do tego wydarzenia czyniliśmy przez wiele tygodni. Akcję poprzedzały lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie przygotowywali się do udziału w konkursach, prezentacjach, rozgrywkach przeprowadzonych podczas nocy bibliotecznej.

Biblioteka szkolna  w ramach Nocy Biblioteki zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas O-III MOJE ILUSTRACJE DO UTWORÓW JANA BRZECHWY.  W konkursie udział wzięło 25 -uczniów z naszej szkoły.

Jury w składzie: Iwona Palenik, Elżbieta Litwiak, Magdalena Jędruś  oceniało prace  wykonane różnorodną techniką, były one mniej lub bardziej pracochłonne.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła: Martyna Czaja- klasa „0”, II miejsce Julita Pawlak -klasa „0”, III miejsce  – Klaudia Lenart klasa 3, wyróżnienia zdobyły: Katarzyna Pawlak – klasa „0” oraz Nikola Albertusiak – klasa „O”.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz słodycze. Konkurs został rozstrzygnięty w 31.03.2017 r. gdyż uczniowie klasy „ 0” nie brali udziału w głównej uroczystości Nocy w Bibliotece.

Jak przebiegała pierwsza organizowana w naszej szkole

NOC W BIBLIOTECE?

Uczestnicy pełni entuzjazmu  zgromadzili się w szatni szkolnej o godz. 18.00.                       Po pożegnaniu z rodzicami  i złożeniu w sali lekcyjnej przyniesionych śpiworów, plecaczków, maskotek, gier planszowych i wielu innych „potrzebnych” rzeczy, rozpoczęliśmy nocną akcję od dokładnego omówienia regulaminu  „Nocy w Bibliotece”, sprawdzenia obecności oraz przyniesionych  i podpisanych wcześniej  przez rodziców pisemnych deklaracji uczestnictwa w akcji. Następnie uczestnicy z uwagą  wysłuchali prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy VI dotyczącej twórczości i biografii H. Ch. Andersena. Pierwszym zadaniem, z którym zmierzyli się uczniowie klas IV- VI był teleturniej wiedzy o Andersenie. Rozgrywki międzyklasowe wywołały wśród uczestników ogromne emocje.

Każda grupa miała do wykonania wiele  zadań o różnym stopniu trudności. Największą wiedzą o Andersenie i jego dorobku twórczym wykazali się uczniowie klasy VI i to właśnie oni zdobyli pierwsze miejsce w teleturnieju.

Kolejnym punktem naszej imprezy było klasowe projektowanie stroju wylosowanej postaci ze świata baśni Andersena . Uczestnicy pod kierunkiem wychowawców przygotowali wspaniale kreacje. Każda grupa wykazała się ogromną wyobraźnią, kreatywnością i talentem plastycznym.

Wreszcie przyszedł czas na sprawdzenie kompetencji czytelniczych uczniów klas I-III. Stanęli oni do konkursu pt. „ Książka mój przyjaciel”. Odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość popularnych utworów literackich dostosowanych do ich kategorii wiekowej. Z zadaniem poradzili sobie świetnie, widać, że świat literatury dziecięcej nie jest im obcy. Wreszcie przyszedł czas na odpoczynek po wysiłku intelektualnym.

Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali pyszną kolację, były również słodycze, ciasta i inne smakołyki.

Po wykonaniu wszystkich zadań i przygotowaniu klas do noclegu, uczniowie udali się do sali gimnastycznej na  projekcję filmu fabularnego o Andersenie.                                           Dla tych, którzy nie chcieli oglądać filmów był to czas na nocne rozmowy, gry planszowe i zabawy.

Po projekcji wszyscy udali się do wyznaczonych sal na zasłużony odpoczynek. Noc w bibliotece zakończyła się w piątek  o godz. 8.00.

Poprzez wspólne przeżywanie tej „ nocnej przygody w bibliotece” wychowawcy dyskretnie realizowali postawione sobie cele i wykorzystali  okazję do lepszego poznania swoich wychowanków. Dzieci uczyły się odpowiedzialności za wykonanie zadań, kształtowały umiejętność uważnego słuchania, miały możliwość współpracy w grupie i umocnienia koleżeńskich więzi oraz przełamywania różnorodnych barier.                                                 Noc poza domem to dla dzieci możliwość poznania innych form  spędzania wolnego czasu i bycie współorganizatorami  naprawdę dobrej zabawy.

W dniu 21 marca uczniowie naszej szkoły zebrali się na apelu z okazji 

„Pierwszego dnia wiosny”

Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji.  Dzień  był pełen atrakcji i rozpoczął się od obejrzenia przedstawienia. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Magdy i pani Iwony.

Aby podkreślić charakter tego dnia, uczniowie przyszli ubrani do szkoły w kolory wiosenne, a korytarz został przystrojony w zielone balony. Samorząd Uczniowski ten dzień ogłosił Dniem Słodkości i podczas przerw sprzedawał słodycze.

 

Przedstawienie przygotowane przez panią Magdę i Iwonę zaprezentowali

uczniowie klasy III, IV, V

                   Atrakcją dnia był konkurs zorganizowany przez SU                                                              Konkurs na ŻYWĄ MARZANNĘ.                                                                 Zadaniem uczniów było wybranie jednej osoby z klasy i przebranie jej za Marzannę. Liczyła się pomysłowość, oryginalność oraz sposób zaprezentowania swojego stroju. Komisja przyznała punkty, które zostaną wliczone klasom do konkursu na Super Klasę.

Marzanny kl. IV -V

                                                                                       

Marzanny Kl. VI

Marzanna kl.IIII

Żywe Marzanny

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Dopełnieniem dnia był wspólny spacer. Uczniowie wraz z wychowawcami przeszli w wiosennym korowodzie po okolicy. Na czele każdej klasy szła Żywa Marzanna. Podczas spaceru klasy witały Wiosnę głośno śpiewając wiosenne piosenki. Dzień  upłynął w miłym nastroju. Wydarzenia z tego dnia na długo pozostaną w pamięci uczestników.

 

 

 

Dzień Kobiet w szkole

Wszystkie kobiety zostały obdarowane  prezentem.

Nasze Panie od samorządu otrzymały tulipany

Dzień Mężczyzny

Nasi panowie zostali obdarowani przez samorząd  słoiczkiem słodkości

W Tłusty Czwartek Szkoła Podstawowa w Jabłonce- Borach „ pączkowała” !

W tym roku społeczność naszej szkoły postanowiła trochę inaczej uczcić ostatki.  Nie zajadaliśmy się jak zwykle pączkami, ale zamiast tego postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Włączyliśmy się w akcję charytatywną „ Wyślij pączka Afryce” organizowaną przez Fundacje Kapucyni i Misje z Krakowa. Celem akcji jest pomoc misjonarzom pracującym w Republice Środkowoafrykańskiej i Republice Czadu. Fundacja zbiera środki na pomoc osobom żyjącym w skrajnym ubóstwie. Misjonarze dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci , kopią studnie w wioskach, w których brak dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły , bo jak twierdzą, edukacja jedyna szansa na zmiany w sercu Afryki . Ich praca często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską.

W organizację i przeprowadzenie akcji  zaangażowało się sporo osób o wielkim sercu. W Tłusty Czwartek 23 lutego już od samego rana przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką nauczycieli sprzedawali pączki po mszy w Kościele Świętego Brata Alberta w Borach. Również podczas każdej z przerw wolontariusze rozprowadzali słodkości na terenie naszej szkoły. Uczniowie bardzo chętnie przekazywali swoje oszczędności na rzecz potrzebujących dzieci w Afryce. Finałem akcji była sprzedaż pączków wśród mieszkańców Jabłonki- Bory oraz właścicieli firm, sklepów i innych instytucji działających w naszej miejscowości. Akcję wsparły także panie z Kola Gospodyń Wiejskich w Jabłonce- Borach.

Ogromne podziękowania kierujemy do Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonce, która zasponsorowała pączki sprzedawane podczas akcji. Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli finansowo naszą inicjatywę.

Łączna kwota, którą udało nam się zebrać to aż 2.515,48

Społeczność  Szkoły Podstawowej w Jabłonce- Borach często włącza się w różnego typu akcje charytatywne. Mamy świadomość, że mają one ogromną wartość wychowawczą, wyrabiają w dzieciach nawyk dzielenia się z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, uczą współdziałania w grupie. Uczniowie naszej szkoły maja świadomość tego, że : „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

Dzień Babci

Walentymki 2017

14 luty to wyjątkowy dzień – Dzień Zakochanych. Samorząd Uczniowski pamiętał o dniu zakochanych organizując tak zwaną pocztę walentynkową. Zabawa polegała na tym, że do specjalnie przygotowanej skrzynki, uczniowie wrzucali kartki walentynkowe. Samorząd Uczniowski zmobilizował całą społeczność szkoły do ubrania się na kolor czerwony. Do wyjątkowej atmosfery tego dnia, przyczyniły się również odpowiednie gazetki i czerwone serca. Podczas dużej przerwy wybrani uczniowie SU zorganizowali mini bufet w którym sprzedawali przygotowane galaretki.

Dopełnieniem dnia był klasowy konkurs na Piosenkę o Miłości. Uczniowie prezentowali wcześniej przygotowane piosenki. Klasy za wykonanie piosenki otrzymały punkty, które zostały doliczone do punktów zbieranych na Super Klasę.

   Walentynki przyniosły wszystkim w szkole wiele radości, na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich którzy tego dnia byli w szkole.

 

Skip to content